Skalní odpůrci: Členství v EU vnímají negativně, stejně jako její směřování do budoucna

Ve svém protiunijním přesvědčení jsou utvrzení. Odpor vůči EU jsou snáze ochotni aktivně projevit. Proti EU se mohou vyjadřovat v internetových diskusích, v rozhovorech s rodinou či přáteli a ze všech skupin mají největší ochotu zúčastnit se veřejných protestů proti EU. V unikátním výzkumu pro Český rozhlas Rozděleni Evropou provedeném analytickým ústavem STEM nese tato skupina název Skalní odpůrci.

Rozděleni Evropou Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unikátní výzkum Rozděleni Evropou analytického ústavu STEM pro Český rozhlas: skupina Skalní odpůrci | Foto: Toy Box | Zdroj: Český rozhlas

„Jsou významně více protievropští a najdeme mezi nimi nejvíce ochotných k akci. Pokud by se konala protievropská demonstrace, většina účastníků se bude rekrutovat právě ze Skalních odpůrců,“ popisuje pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál sociolog Martin Kratochvíl.

Pro Skalní odpůrce přináší EU převážně či pouze nevýhody, velká část spatřuje v EU ohrožení. Jsou zklamaní z dosavadního vývoje země i ze současné situace a mají jen slabou víru v to, že budoucnost jim přinese něco dobrého.

O dění v EU nemají příliš relevantních informací. Velmi málo se zajímají o zahraniční politiku a ve srovnání s ostatními skupinami méně pozornosti věnují též domácí politice.

Mají obecně ze všech skupin největší problém identifikovat se jako Evropané, nemluvě o tom, že by se viděli občany Evropské unie. Relativně málo z nich se cítí být rovněž lokálními nebo českými patrioty. „Jde o skupinu, která se sama nejhůře identifikuje s jakýmkoliv ze zkoumaných rámců,“ dodává Kratochvíl.

Rozděleni Evropou: EU je problematická značka, řada Čechů od ní chce vnější štít, jiní klid na práci

Číst článek

Výzkumníci z analytického ústavu STEM upozorňují, že jde o skupinu, která od počátku měření, tedy od roku 2018, nejvíce narostla, a to ze čtyř procent na čtrnáct.

„Jde o dva hlavní zdroje nespokojenosti. Tím dominantnějším je vývoj domácího hospodářství, který silně vnímají kvůli tomu, že jde zpravidla o hůře zajištěné lidi. Pokud se mění ekonomika k horšímu, jsou první na řadě, kdo to pocítí,“ vysvětluje Kratochvíl jeden z důvodů.

Druhým je ruská válka na Ukrajině a s ní spojený hodnotový rozměr konfliktu. „V této skupině najdeme nejvíce lidí, kteří mají kritický pohled na to, jakou pozici Česko či EU vůči válce, Rusku i Ukrajině zaujaly,“ doplnil sociolog.

Výzkumníci STEM ale soudí, že podíl této skupiny by se již mohl stabilizovat společně s tím, jak se zastavuje negativní vývoj tuzemské ekonomiky.

Mezi Skalními odpůrci je jen málo mladých lidí, nejčastěji jde o vyučené lidi starší 45 let. Skalní odpůrce nejčastěji tvoří zaměstnanci na dělnických pozicích a důchodci.

Jedná se z velké části o špatně materiálně zajištěnou skupinu. Mnoho z nich má či očekává finanční problémy své domácnosti. Pokud se nacházejí ve finančních problémech, nezřídka jde o stav trvající již delší dobu.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme