Šéf vojenské rozvědky Pilc prý o sledování Nečasovy exmanželky nevěděl
Pověřený ředitel Vojenského zpravodajství Rostislav Pilc řekl při téměř čtyřhodinovém výslechu na policii, že nevěděl o sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase, které si údajně objednávala bývalá ředitelka kabinetu premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová. Kriminalisté chtěli také vědět, jak zpravodajství funguje, a znát okolnosti jeho možného zneužití ke sledování civilistů. Sám Pilc není mezi obviněnými.
Pilc vypovídal v kauze, která zapříčinila konec Nečasovy vlády a padlo v ní celkem osm obvinění. Podle jednoho z advokátů Michala Hráského odpověděl Pilc na všechny otázky a znovu už nejspíš k výslechu nepůjde. „Myslím si, že pan generál mluvil hodně podrobně a že obhajoba si z toho může vzít dost pozitivních věcí. Probíralo se tam hodně věcí, které se týkají Vojenského zpravodajství,“ řekl Hráský.
Kvůli údajnému sledování Nečasovy exmanželky byli obviněni Pilcovi předchůdci Milan Kovanda a Ondrej Páleník.
Nagyová v pondělí odmítla na policii vypovídat. Podle jejího advokáta Eduarda Bruny teď bude záležet na tom, co Pilc u výslechu řekl.
„Protože výpověď každého svědka je vždy důkazním prostředkem, ze kterého se zjišťuje, co ten svědek je schopen ke kauze poskytnout,“ vysvětlil.
K případu už také vypovídali lobbista Ivo Rittig a bývalá vicepremiérka Karolína Peake. Policie by chtěla celý případ uzavřít do konce října.
Jana Nečasová (Nagyová) měla údajně vojenskému zpravodajství opatřit fotografii někdejší manželky Petra Nečase Radky i její adresu. Na sledování se bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem.
Měla také využívat svého vlivu na Petra Nečase a přislíbit úplatky poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi z ODS. Úplatky měly představovat lukrativní posty ve firmách řízených státem a trojice zákonodárců se údajně za tuto předem domluvenou protislužbu vzdala mandátu a tehdejší Nečasově vládě umožnila schválit daňový balíček.