Rittig prohlásil, že o trafikách nic neví, a „absolutně vyloučil“, že by ohledně trafik jednal s obžalovanými - tedy s expremiérem Petrem Nečasem, jeho ženou Janou (dříve Nagyovou) či Romanem Bočkem.
Policie podnikateli Luboši Paškovi zabavila desítky milionů a zlato před třemi lety v souvislosti s obří razií na Úřadu vlády v takzvané kauze Nagyová. Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí zamítl jeho žalobu, ve které požadoval kromě omluvy ještě odškodné 50 tisíc korun.
Případ takzvaných trafik pro poslance, ve kterém jsou obžalováni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho žena Jana Nečasová, dříve Nagyová, a někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček, bude posuzovat soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová. Informoval o tom dnes server Česká justice. Králová už dříve zprostila Nečasovou a další obžalované viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky.
Obvodní soud pro Prahu 1 opět zprostil viny Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Rostislav Bajger se na místě odvolal a případ se tak přesune k pražskému městskému soudu.
Soud dnes rozhodne v kauze, kvůli které padla Nečasova vláda. Případ se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování dnes už bývalé manželky premiéra Petra Nečase. Jeho současné ženě Janě Nečasové, dřív Nagyové, hrozí až pětiletý trest. Vinu odmítá.
Čtením textových zpráv a pouštěním odposlechů bude pokračovat soud v kauze údajného zneužití vojenského zpravodajství. Zatím není jasné, jestli soudkyně vyloučí stejně jako včera veřejnost. Obžalobě čelí celkem čtyři lidé. Vedle bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dřív Nagyové, také zpravodajec Jan Pohůnek a bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Všichni vinu odmítají.
Policejní Útvar zvláštních činností se u soudu s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, postavil na stranu žalobců. Útvar měl v expertním posudku odpovědět na otázku, jestli Vojenské zpravodajství provádělo v roce 2012 sledování nebo takzvané kontrasledování. To mělo podle obhajoby bývalou manželku expremiéra Nečase Radku chránit před nebezpečím.
Jana Nečasová, dříve Nagyová dnes u soudu odmítla vinu v kauze údajného úniku informaci z Bezpečnostní informační služby (BIS). Bývalá šéfka vládního kabinetu vypověděla, že o zprávě tajné služby z roku 2012 nevěděla, a tak ji nemohla ani vyzradit. Vinu popřeli všichni čtyři obžalovaní včetně lobbisty Ivo Rittiga.
Lobbista a někdejší člen ODS Tomáš Hrdlička údajně stál v roce 2006 u zrodu strany Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. V exkluzivním hodinovém rozhovoru pro Český rozhlas to přiznal reportérovi Janku Kroupovi. Kromě toho promluvil třeba i o darech pro někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, později Nečasovou.
Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby kvůli svědectví expremiéra Petra Nečase i obžalovaných zpravodajců. Prý jeho tehdejší ženu Radku chránili před možným sledováním. Informaci přinesl deník Právo.
V kauze Jany Nečasové není podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy důvod k utajování odůvodnění rozsudku. České televizi řekl, že soudci musejí rozsudky vyhlašovat veřejně, bez výjimky. Že soudkyně neodůvodnila zprošťující verdikt, Baxu překvapilo.
Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby v případu zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Stejně soud rozhodl i u bývalých šéfů vojenské tajné služby Ondreje Páleníka a Milana Kovandy i zpravodajce Jana Pohůnka. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se odvolal.
Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a bývalé zpravodajce viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky bývalého premiéra Nečase. Především pravicoví politici kvůli tomu kritizují postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Bývalí ministři Petr Fiala a Miroslav Kalousek uvedli, že očekávají vyvození osobní odpovědnosti žalobců.
Po víc než šestiměsíčním hlavním líčení v kauze Nagyová by dnes měly u Obvodního soudu pro Prahu 1 zaznít rozsudky. Kauza, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády Petra Nečase, se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství.
V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství skončily závěrečné řeči. Kromě bývalé šéfky vládního kabinetu Jany Nečasové, dříve Nagyové, je přečetli všichni obžalovaní.
V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes zazní závěrečné řeči obžalovaných. Všichni čtyři vinu odmítají a jejich právníci pro ně žádají zproštění obžaloby.
V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství požaduje státní zástupce pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) 3,5 roku vězení. Žalobce tvrdí, že vina je prokázána i u ostatních tří obžalovaných, kterým navrhl tresty od tří do čtyř let. Všichni se měli podílet na sledování Radky Nečasové, někdejší manželky premiéra Petra Nečase. Vinu odmítají a obhájci je chtějí obžaloby zprostit. Kauza vedla v roce 2013 k pádu vlády.
Nadávky, tajné sledování nebo doporučení, koho má premiér prosazovat do ředitelského křesla. To dnes zaznělo v odposleších u Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ze strany Jany Nečasové, dříve Nagyové. V případu čelí obžalobě kromě Nečasové ještě tři lidé. Někdejší šéfové vojenské tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.
V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes nechá soudkyně přehrát odposlechy. Podle žalobců jsou jedním z klíčových důkazů. Vedle hlavní obžalované, bývalé šéfky vládního kabinetu Jany Nečasové, dřív Nagyové, se na záznamech objeví i expremiér Petr Nečas.
K údajnému zneužití Vojenského zpravodajství u soudu vypovídal někdejší ministr obrany Vlastimil Picek. Vypověděl, že po zatýkání v případu Nagyová nařídil zvláštní prověrku ve Vojenském zpravodajství. Kontrola ale nenašla nic zásadního, jen jedno drobné pochybení.
Expremiér Petr Nečas vůbec poprvé promluvil ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Na policii totiž celou dobu odmítl vypovídat. U soudu dnes jako svědek popřel, že by v roce 2012 někdo sledoval jeho tehdejší manželku Radku. Po jednání řekl, že se nic nezákonného nestalo. Hlavní obžalovanou v případu je Nečasova současná žena Jana, dříve Nagyová. Podle státního zástupce se ji Nečas snažil očistit.
Bývalý premiér Petr Nečas dnes přišel vypovídat k soudu v kauze své manželky Jany, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby. Soudkyně už dříve vyloučila z jednání veřejnost kvůli utajovaným informacím. V kauze čelí obžalobě i jeho manželka, bývalá šéfka vládního kabinetu.
Bývalá manželka Petra Nečase Radka vypovídala v případu "Nagyová". Před soudem řekla, že o svém sledování nevěděla. Právě ji měli podle obžaloby zpravodajci na objednávku sledovat. Svědčit má tento týden i expředseda vlády Petr Nečas.
V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství vypovídal další svědek, brigádní generál Rostislav Pilc. V době, kdy zpravodajci podle obžaloby sledovali exmanželku tehdejšího premiéra Petra Nečase Radku, byl zástupcem ředitele vojenské tajné služby.
Hlavní líčení v takzvané kauze Nagyová pokračuje dalším výslechem svědků. Dnes by měl vypovídat bývalý ministr obrany Alexandr Vondra z ODS. Jednání ale tentokrát bude zřejmě bez přítomnosti veřejnosti. Vondra by totiž mohl mluvit o utajovaných skutečnostech.
V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství budou vypovídat klíčoví svědci. Hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1 s Janou Nečasovou, dřív Nagyovou, bude tentokrát veřejné. V lednu soudkyně vyloučila veřejnost ze soudní síně kvůli utajovaným informacím.
V případu kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové, který se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství, soudkyně vyslechne první svědky. Bude to pět lidí z Vojenského zpravodajství, kteří budou mít utajovanou totožnost.