Soud zprostil obžaloby Nečasovou i zpravodajce v kauze zneužití vojenské tajné služby

Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby v případu zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Stejně soud rozhodl i u bývalých šéfů vojenské tajné služby Ondreje Páleníka a Milana Kovandy i zpravodajce Jana Pohůnka. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová, dříve Nagyová

Jana Nečasová, dříve Nagyová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zproštění viny se týká sledování nejen Radky Nečasové, ale i druhé části obžaloby, která obžalovaným vytýkala sledování dvojice zaměstnanců z úřadu vlády.

„Skutky uvedené v obžalobě nejsou trestným činem,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová. Rozsudek ale kvůli utajovaným informacím nezdůvodnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud řešící kauzu zneužití vojenské tajné služby sledovala reportérka Evelyna Kulíšková

„Považuji za mimořádně nešťastné, jestliže se nedozvíme odůvodnění. Myslím, že veřejnost na ně má právo a určitě by šlo nalézt jiný způsob, jak ochránit utajované skutečnosti, než tajit celé odůvodnění,“ sdělil ČTK ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Králová v kauze rozhodovala již před rokem, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavila a případ Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění.

Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti, ohradili se také advokáti. Rozhodnutí ohledně vojáků zkoumal odvolací Městský soud v Praze, který Králové případ vrátil. Soudkyně tak nyní musela věc projednat ve veřejném hlavním líčení. Podle prvního viceprezidenta Soudcovské unie Tomáše Novosada to není neobvyklý postup.

„Trestní příkaz je rozhodnutí, které je vydáváno na počátku řízení. Pokud proti němu někdo brojí, tak se pak rozjede celé trestní řízení. A pokud se v něm zjistí něco jiného, tak je to naprosto legitimní. Není to nic zvláštního,“ řekl.

Žalobce se odvolal

Státní zástupce Rostislav Bajger z olomouckého vrchního státního zastupitelství žádal pro čtyři obžalované tresty od 3 do 4 let vězení. Tvrdí, že se během hlavního líčení jednoznačně prokázala jejich vina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speciál ke kauze Nagyová. Hosté: olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, novinář a právník Tomáš Němeček a komentátor ČRo Petr Nováček

Bajger řekl, že bere jako jeden z hlavních důkazů odposlechy. Ty podle něj prokázaly, že Nagyová byla s vojenskou tajnou službou v kontaktu a se spoluobžalovanými probírala výsledky sledování Radky Nečasové.

Proti zprošťujícímu rozsudku se na místě odvolal, případ se tak dostane k Městskému soudu v Praze.

„My samozřejmě rozsudek považujeme za nezákonný a neodůvodněný. Pro nás byl poměrně překvapivý, ale v minulosti už jednou došlo k postoupení této věci pro přestupek, došlo k jednomu vydání trestního příkazu, došlo k zastavení. Takže jsme připouštěli i tu variantu, že opětovně budeme muset jít k městskému soudu a to se nám potvrdilo. A myslím, že tam to bude o něčem jiném,“ prohlásil Bajger.

PŘEHLEDNĚ: Reakce na zprošťující rozsudek v kauze zneužití Vojenského zpravodajství

Číst článek

Zpravodajec Jan Pohůnek a dva bývalí ředitelé Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník přicházejí k soudu. Ten všechny tři obžaloby zprostil | Foto: ČTK

Zproštění viny všech obžalovaných je překvapením i pro olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Podle něj státní zástupce neudělal žádnou chybu a důkazy ukazovaly na vinu Jany Nečasové i zpravodajců.

„Rozhodnutí není podle našeho názoru v souladu s důkazy, které jsme soudu předložili a shromáždili v přípravném řízení, ale ani s důkazy, které byly provedeny v řízení před soudem,“ řekl Ištvan Českému rozhlasu.

K soudu nepřišla jen Nečasová

Jana Nečasová si rozhodnutí soudu osobně poslechnout jako jediná nepřišla. Podle jejího právníka Eduarda Bruny má zánět žil a nemůže chodit. Bruna ale dnešní verdikt nebere jako velké finále, jeho klientka čelí i dalším obviněním. S výsledkem je ale spokojený.

„My jsme v rámci prokazování při vedení důkazů prokázali soudu, že ten návrh je natolik nezpůsobilý, aby byl uznán na vinu, že jsme úspěšně ubojovali, že je to zproštění,“ uvedl Bruna.

Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna | Foto: ČTK

Osobně si zprošťující verdikty vyslechli dva bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také zpravodajec Jan Pohůnek. Už ráno před soudem řekli, že jsou plni „mírného optimismu“, že je soudkyně zprostí obžaloby. A tak se nakonec skutečně stalo.

„Přestože rozsudek není pravomocný, tak určitá úleva tady je. Předpokládám, že budeme bojovat dál, protože státní zástupce – přestože nemá jakékoliv důkazy – bude pokračovat ve svojí vykonstruované a lživé obžalobě,“ řekl po verdiktu bývalý šéf vojenské tajné služby Ondrej Páleník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprošťujícím rozsudku pro všechny obžalované v kauze Vojenského zpravodajství mluvil advokát Jaroslav Ortman a šéfredaktor Respektu Erik Tabery

Podle Jana Pohůnka se potvrdilo to, co říkal od začátku – že nejsou důkazy pro to, že porušil zákon. Dnes by se prý Pohůnek zachoval stejně jako v roce 2012, kdy došlo ke sledování exmanželky premiéra.

„Já bych nic jinak neudělal, protože já jsem v rámci činnosti, kterou jsem prováděl, postupoval striktně v souladu nejenom se zákonem, ale i s vnitřními řídícími akty Vojenského zpravodajství,“ uvedl.

Za čtvrtého obžalovaného se vyjádřil jeho advokát Jiří Matzner – bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je prý s rozsudkem spokojený.

Kauza vedla k pádu vlády

Podle původní obžaloby tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová nechala na podzim roku 2012 sledovat z osobních důvodů tehdejší manželku premiéra Petra Nečase Radku. Obžaloba tvrdila, že došlo ke zneužití vojenské rozvědky.

Přehrát

00:00 / 00:00

K verdiktu v kauze Nagyová se vyjádřili 1. viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad a komentátor HN Petr Fischer

Zpravodajci tvrzení o sledování celou dobu odmítali. Dostali prý úkol 'z nejvyšších míst', aby provedli takzvané kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Policie zadržela Nagyovou a další aktéry v polovině června 2013. Kauza nakonec vedla až k pádu vlády Petra Nečase. V září 2013 se Nečas s bývalou šéfkou kabinetu Nagyovou oženil.

Bývalý premiér Petr Nečas v případu vystoupil i jako svědek. Popřel, že by jeho současná žena spáchala trestný čin a řekl, že žádné sledování neprobíhalo. Sledování však potvrdili někteří svědci.

Kauza Nagyová | Foto: Český rozhlas

ČTK, Evelyna Kulíšková, mka, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme