VIDEO: Těžko uvěřit, že by šlo o provokaci Ukrajiny. Generál Petr Pavel hodnotil situaci v Kerčském průlivu

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl bývalý šéf Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Mohou jednotky NATO pomoci při řešení konfliktu u Kerčského průlivu? Neměl by Západ poskytnout ukrajinské a ruské straně čas k vyřešení sporu vlastní cestou? A jak armáda řeší podezření, že se čeští vojáci v Afghánistánu mohli podílet na smrti zadrženého ozbrojence, který měl na svědomí smrt jejich kolegy?

Praha (Aktualizováno: 18:25 29. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V neděli se tři lodě ukrajinského námořnictva vracely po Černém moři do přístavu v Mariupolu. Když se chystaly proplout pod novým mostem spojujícím Rusko s anektovaným Krymem, ruské pohraniční síly zakročily, ukrajinské lodě zastavily a posádku zadržely. Ukrajina v reakci na incident vyhlásila v zemi výjimečný stav. 

Generál Pavel: Ruské tajné služby musely pohyb Babišova syna monitorovat, potenciál pro vydírání tady je

Číst článek

 

Podle Petra Pavla lze těžko očekávat, že by Ukrajina se svými omezenými námořními silami byla schopna věrohodně provokovat silnějšího ruského protějška.

„Rusové v tomto případě nedodrželi ustanovení, které sami s Ukrajinou uzavřeli. Jak Ukrajina, tak Rusko mají stejná práva při využívání Kerčské úžiny či Azovského moře. Nikde není psáno, že by Ukrajina musela žádat Rusko o průplav,“ vysvětluje generál.

Myslí si také, že na přítomnosti ukrajinských tajných agentů na lodích není nic zvláštního, protože se lodě pohybovaly v citlivých oblastech poblíž okupovaného Krymu. Sběr zpravodajských informací je v takových situacích běžný.

Role NATO

„NATO částečně splnilo svoji roli v tom, že se jednoznačně postavilo na stranu Ukrajiny. Takovéto spory by rozhodně neměly být řešeny silou. NATO apelovalo na obě strany konfliktu, aby jej vyřešily u jednacího stolu,“ řekl Pavel.

Přesun jednotek Severoatlantické aliance do oblasti by podle generála nebyl správný krok. Mohlo by to vést k provokaci Ruska a následné eskalaci sporu.

Petr Pavel

Generál Petr Pavel od roku 2012 působil jako náčelník Generálního štábu Armády ČR, v letech 2015 až 2018 byl předsedou Vojenského výboru NATO. Během války v Jugoslávii jeho jednotka zachránila z obklíčení francouzské vojáky. Za to byl oceněn francouzským válečným křížem s bronzovou hvězdou, řádem čestné legie i českou medailí za hrdinství.

Pavel si dále myslí, že česká účast na umučení afgánského vojáka, o níž informoval list The New York Times, je nepravděpodobná. Podle něj je ale důležité počkat na závěr vojenského vyšetřování.

„Naši vojáci měli k místním vojákům vždycky vstřícný vztah a i ze strany afghánských vojáků byli hodnoceni jako trpěliví, pokud šlo třeba o přístup ke kulturním zvláštnostem,“ dodává.

Někdejšímu armádnímu generálovi a bývalému šéfovi Vojenského výboru NATO končí v pátek aktivní kariéra. Dle svých slov se chce nadále věnovat problematice obrany a bezpečnosti, např. účastí na konferencích, přednáškách či besedách.

jak, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme