Investigativci z Bellingcat ve spolupráci s týdeníkem Der Spiegel a webem Insider zjistil, že existují tři skupiny vojenských odborníků a matematiků, kteří nastavují cíle pro tři typy ruských raket.
Předání lodí bylo podle FSB zachyceno na videu, „z něhož je jasně patrné, že lodě byly Ukrajině předány v řádném stavu. Pokud po předání ukrajinská strana stačila zařízení zničit, je to její problém.“
Dělové čluny Nikopol a Berďansk a vlečný člun Jany Kapu jsou po ročním zadržování v ruských přístavech podle Vorončenka zničené. „Barbarství Rusů ukážeme celému světu,“ řekl viceadmiral.
Loď podle ruských úřadů připlula do izmajilských doků k opravě. Izmajil, ležící na hranicích s Rumunskem, je největším ukrajinským přístavem na Dunaji.
Rozhodnutí přichází poté, co se ombudsmanky obou zemí v úterý domluvily, že požádají ruského i ukrajinského prezidenta o omilostnění řady Ukrajinců vězněných v Rusku a Rusů vězněných na Ukrajině.
Stálý rozhodčí soud začal tento týden projednávat žalobu na Moskvu. Ukrajině vadí, že Rusko postavilo most přes mezinárodní úžinu a obtěžuje lodě mířící do ukrajinských přístavů.
Rusko a Západ mají za to, že se svým způsobem nalézají ve válce. Je to sice jen konflikt politický, vedený prostředky diplomacie, destabilizace, ekonomiky, špionáže a dezinformací, přesto je to válka
Rusko obvinilo 24 námořníků z toho, že nelegálně překročili ruské hranice. Ukrajina tvrdí, že se Rusové nezákonně zmocnili dvou malých dělových člunů a remorkéru, a obviňuje Rusko z agrese.
Na Ukrajině ve dvě hodiny odpoledne místního času skončil výjimečný stav vyhlášený v deseti oblastech země na měsíc poté, co Rusové v Kerčském průlivu zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva.
Na základě mezinárodní dohody prý může HMS Echo v Černém moři pobývat 21 dní. Bulvární deník The Sun očekává, že poté ho v místních vodách nahradí jeho sesterská loď HMS Enterprise.
21:17
Praha||Marie Bastlová, pak|Zprávy z domova|20 minut radiožurnálu
„Ale jak jsem řekl, tyto otázky bude možné řešit po ukončení trestního případu,“ řekl Putin. Ruské úřady obviňují námořníky z nezákonného překročení ruských hranic a chystají se je postavit před soud.
Ukrajina neupustí od svých plánů vyslat do Azovského moře svá vojenská plavidla, navzdory incidentu s Ruskem v Kerčském průlivu. Opačný postup by podle něj byl „faktickou legalizací krymské okupace“.
Válečný stav byl vyhlášen na měsíc v deseti oblastech země poté, co Rusové 25. listopadu v Kerčském průlivu ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva.
„V dohledné době nevidím podmínky (vhodné) pro uspořádání takové schůzky, pokud lodě a jejich posádky nebudou propuštěny,“ řekl Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.
Velitel konvoje ukrajinských vojenských plavidel zadržených koncem listopadu v Kerčském průlivu popírá ruská obvinění z porušení ruských hranic a odmítá odpovídat na dotazy vyšetřovatelů.
Opravdu účinnou, nikoli jen verbální podporu ze strany aliance v reakci na poslední vývoj v kerčské krizi zatím Kyjev nezaznamenal – a patrně ještě hodně dlouho nezaznamená.
Ukrajina, která od roku 2014 čelí ruskému tlaku na východě země, nyní opět žádá Severoatlantickou alianci i Evropskou unii o konkrétní kroky, které by byly odpovědí na poslední incident.
Ukrajina si ve výboru pro bezpečnost Mezinárodní námořní organizace stěžovala na četné diskriminační prohlídky ukrajinských plavidel, která směřují do svých přístavů na pobřeží Azovského moře.
Chcete se před startem nového pracovního týdne rychle zorientovat v aktuálním dění? To nejdůležitější doma i ve světě vám přiblíží víkendový přehled serveru iROZHLAS.cz.
Ukrajinský prezident Porošenko vyzval Německo a jeho spojence k posílení námořní přítomnosti v Černém moři. Podle prezidenta by tento krok přispěl k odstrašení Ruska od další agrese.
Ve výjimečném stavu vyhlášeném v 10 pohraničních a pobřežních oblastech Ukrajiny žijí i obyvatelé milionového města Oděsa na pobřeží Černého moře. Do jejich životů se ale nijak znatelně nepromítl.