Roste zájem o rekvalifikační kurzy. Loni jich úřad práce udělal o 18 tisíc víc než v roce 2023
Tvorba webových stránek, práce s umělou inteligencí, ale taky řemesla. Právě o takové rekvalifikace je mezi lidmi největší zájem. Podle úřadu práce si loni udělalo rekvalifikaci skoro 44 tisíc lidí. To je o 18 tisíc lidí víc než v roce předchozím. Dalších 45 tisíc absolvovalo digitální kurzy. Lidé v Česku si tak začínají uvědomovat, že se trh práce mění.
„Líp jsem dokázala řešit mezilidské vztahy na pracovišti, když to třeba někde zaskřípalo. Také jsem si sama sobě líp dokázala nastavit hranice vlastního nasazení, abych se chránila proti vyhoření,“ pochvaluje si sedmatřicetiletá Eva z Plzně čtyřměsíční kurz koučingu.
Prostřednictvím úřadu práce a jeho webových stránek ho absolvovala na podzim 2023. Právě tehdy se měnila pravidla a ona se tak mohla přihlásit do kurzu i jako zaměstnaná. Pracuje v lidskoprávní neziskové organizaci. Na starosti má i personální agendu a rozvoj lidí, a to byl důvod, proč ji kurz koučingu zaujal. „Vlastně jsem tak obohatila a vylepšila svoji schopnost být na pracovní pozici užitečná,“ popisuje.
Právě o kurzy, které lidem rozšiřují jejich stávající kvalifikaci, je veliký zájem. Vůbec nejvíc je ale zajímají digitální dovednosti. „Ať už je to tvorba webových stránek, použití umělé inteligence v běžné praxi, základní digitální gramotnost, anebo už konkrétní programovací jazyky, tak to jsou témata, u kterých i víme a máme ověřeno, že vedou k nárůstu příjmů. Tam je zájem obrovský,“ říká generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof
Někteří zaměstnavatele ale upřednostňují vlastní firemní rekvalifikace. „Záleží na tom, co, v jakém čase a jakou profesi chce podnik rekvalifikovat. Je otázka dojíždění a tak dále, ale takže těch faktorů je tam více,“ popisuje Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
To, že se pracovní trh dynamicky mění, ukazuje další trend. Lidé se na rozdíl od minulosti nebojí ani výrazných změn v pracovním životě. „Třeba manažerka opustí svoji pozici v mezinárodní korporaci a otevře si jógový salon. Nebo známe vysokého manažera, který si otevřel penzion na Šumavě a stará se tam o svoje hosty a připravuje pro ně snídaně,“ popisuje Jiří Halbrštát z personální agentury ManpowerGroup.
850 zaměstnanců Liberty se zapojilo do projektu na přeškolení. Podle šéfa úřadu práce uplatnění najdou
Číst článek
Kurzů na úřadu práce se může účastnit každý, kdo se chce vzdělávat. Zaměstnaní, senioři, studenti, rodiče na rodičovské nebo OSVČ. V žádosti jen musí zaškrtnout, že jsou v tu chvíli zájemci o zaměstnání, přestože práci mají.
Podle úřadu práce je to z administrativních důvodů a lidé se nemusejí bát žádných komplikací. Úřad totiž rozlišuje mezi pojmy „uchazeč o zaměstnání“ - to je případ, kdy člověk nemá práci a hledá ji, a mezi pojmem „zájemce o zaměstnání“.
„Zájemce o zaměstnání se skutečně jenom registruje pouhým zakliknutím na tom e-shopu, my ho na žádné schůzky nezveme,“ vysvětluje ředitel úřadu Daniel Krištof.
Například Eva tak získala certifikát kouče akreditovaný ministerstvem školství. Kurz ji navíc přiměl k tomu, že se v budoucnu chce stát psychoterapeutkou a dál se tak profesně rozvíjet. „Stalo se i to, že jsem se díky absolvování tohohle kurzu přihlásila do psychoterapeutického výcviku,“ říká.
Lidé najdou podrobné informace na webu úřadu práce. Pokud ale chtějí osobní kontakt a poradit, jak a kam se přihlásit, můžou rovnou přijít na některé jeho větší pobočky.