Poslanci nevybrali žádného z kandidátů do Rady ČTK. Neuspěli Semín ani Šlerka
Dvě místa v Radě České tiskové kanceláře zůstávají neobsazená. Sněmovna nezvolila nikoho ze čtveřice kandidátů ani ve druhém kole tajné volby. Nejvíce hlasů dostal kandidát ANO David Soukup, kterému ke zvolení chybělo devět hlasů.
Poslanecká sněmovna ve středečním druhém kole tajné volbě nezvolila nikoho ze čtyř kandidátů na dvě místa v Radě České tiskové kanceláře, která se uvolnila 20. června.
Nejvíce hlasů získal David Soukup, zastupitel ANO v Praze 3, podpořilo ho 82 poslanců. Ke zvolení přitom bylo potřeba 91 hlasů. Na druhém místě skončil kandidát Pirátů s KDU-ČSL Josef Šlerka, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který obdržel 75 hlasů.
Třetí místo patřilo místopředsedovi spolku Akce D.O.S.T Michalu Semínovi navrženému SPD, jehož nominace vzbudila již dříve negativní reakce. Ten získal 39 hlasů. A na posledním místě skončil nominant ODS Tomáš Mrázek, který dostal 28 hlasů.
Bude se tedy muset uskutečnit další volba, do níž budou poslanecké kluby navrhovat nové adepty. Mohla by se konat nejdřív v září.
Spor ohledně Semína
Semínova kandidatura dokonce vyostřila vztahy v koalici mezi ČSSD a hnutím ANO, pro sociální demokracii byla jeho volba nepřijatelná. Semín dostal v prvním kole nejvíce hlasů ze čtveřice kandidátů.
Snahu zvolit Semína radním ČTK kritizovala Federace židovských obcí, vystupuje podle ní antijudaisticky. Semín reagoval, že z teologického hlediska je k židovství kritický, je ale stoupencem náboženské snášenlivosti.
Se stanoviskem židovských obcí ve středu poslance seznámil místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátů. Šéf klubu SPD Radim Fiala pak Semína hájil. Hnutí podle Fialy odmítá hysterii, která se kolem Semína rozpoutala. Fiala citoval ze Semínova vyjádření, v němž mimo jiné označil za lež a pomluvu tvrzení, že je antisemita. Své postoje označil za národně-konzervativní.
O Radě ČTK
Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury.
Hrozí konec koalice? ‚Pokud ano, tak ne kvůli Semínovi, ale programovým otázkám,‘ míní politolog
Číst článek
Sněmovna vybírala členy rady za někdejšího předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL).
Místopředsedy rady jsou nyní Jaroslava Wenigerová (zvolena za ODS) a publicista Petr Žantovský, dalšími členy jsou Pavel Foltán (oba zvoleni za ANO), Jana Gáborová (zvolena za SPD) a od začátku letošního května bývalá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.
Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.