Rada České televize vzala na vědomí zrušení pořadu 168 hodin. Souček má informovat, čím pořad nahradí

Rada České televize na pondělním mimořádném zasedání vzala na vědomí informaci o zrušení pořadu 168 hodin. Zároveň generálního ředitele Jana Součka vyzvala, aby do 10. září předložil materiál o výrobě a rozsahu publicistických pořadů ve veřejnoprávní televizi s charakteristikou typu publicistického žánru a jejich podílu na objemu vysílání. Souček má také Radu informovat o tom, jak, kdy a čím bude pořad nahrazen. Vyplývá to z jednání Rady.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Pořad 168 hodin Česká televize vysílala od roku 2006 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mimořádného jednání Rady České televize se online z dovolené účastnil i Souček. Dříve to přitom odmítl s tím, že by legitimizoval porušení zákona, který radním zakazuje zasahovat do přípravy a vysílání jednotlivých pořadů.

Reportéři 168 hodin přejdou do jiných pořadů České televize, Fridrichová si vzala týden na rozmyšlenou

Číst článek

„Nemyslím si, že měla být svolána mimořádná schůze Rady České televize k rušení jednoho pořadu,“ uvedl. Sdělil také, že televize nyní vyvíjí čtyři nové publicistické pořady pro nedělní pozdní hlavní vysílací čas, ve kterém dosud běželo 168 hodin.

Souček radním zopakoval, že pořad zrušila programová rada mimo jiné kvůli porušení kodexu České televize, který konstatovala opakovaně Rada České televize, i porušení zákona, jež konstatovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Šlo zejména o neposkytnutí prostoru pro názor druhé strany nebo jeho zesměšňování, či neposkytnutí náležitého kontextu v reportážích.

Ke zrušení pak přímo vedlo zveřejnění soukromé konverzace tváře pořadu Nory Fridrichové a bývalého vedoucího pořadu Reportéři Marka Wollnera. Zveřejněním explicitní konverzace Fridrichová podle Součka poškodila jméno České televize. Zároveň zmínil, že Fridrichová dostala již loni za pochybení při přípravě reportáží vytýkací dopis.

Radní nejprve Fridrichové hlasováním neumožnili se k projednávanému rušení pořadu vyjádřit, na konci jednání jí prostor dali. Fridrichová označila některé argumenty pro zrušení pořadu za „faulové“ a nepravdivé.

26:03

Pořad typu 168 hodin do České televize jednoznačně patří. Jeho zrušení mě mrzí, přiznává Železný

Číst článek

Argumentace ohledně konce pořadu podle ní postupně přitvrzovala zřejmě s ohledem na to, že veřejnost prvotně zveřejněné důvody neakceptovala. Dodala, že šest let starou komunikaci s Wollnerem zveřejnila až kvůli obraně svého jména, když na ni v bulvárních médiích zaútočil.

Pořad 168 hodin Česká televize vysílala od roku 2006. Za dobu své existence přinesl na 3500 reportáží. V minulém roce měl pořad průměrnou sledovanost 533 000 diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí.

Proti ukončení pořadu 168 hodin v pondělí protestovaly na Kavčích horách desítky lidí. Setkání uspořádalo občanské hnutí Milion chvilek před hlavní budovou veřejnoprávní televize s heslem Českou televizi hlídáme, publicistiku nedáme! Zároveň zachování pořadu požaduje petice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme