Pyrotechnici odpálili leteckou pumu u Litvínova. Do areálu již vstoupili první zaměstnanci

Hasiči, pyrotechnici, záchranáři a policisté v pátek v poledne zahájili likvidaci letecké pumy v největším českém chemickém areálu u Litvínova. Hasiči museli řešit pouze jeden drobný požár, výbuch také rozbil skleněné výplně ve zhruba 50 metrů vzdálené budově. Po 14. hodině do areálu vstoupili první zaměstnanci společnosti ORLEN Unipetrol, aby vyhodnotili škody a zjistili, kdy bude možné obnovit výrobu.

Aktualizováno Litvínov (Aktualizováno: 14:22 30. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řízené odpálení letecké pumy nalezené v chemickém areálu společnosti Orlen Unipetrol

Řízené odpálení letecké pumy nalezené v chemickém areálu společnosti Orlen Unipetrol | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: Profimedia

„Myslím si, že se vyplatila náročná třídenní ochranná opatření, která jsme vytvořili, protože tlaková, střepinová a seizmická vlna vytvořená výbuchem letecké pumy neudělala v okolí a zejména v závodu žádné velké škody. Zatím máme hlášeno pouze rozbití skleněných výplní na budově, která byla v ose odpalu zhruba ve vzdálenosti 50 metrů,“ řekl na tiskovém brífinku po zásahu šéf policejních pyrotechniků Karel Čadil.

„Hasiči v souvislosti s řízeným odpalem nemuseli řešit žádné závažné sekundární následky, došlo pouze k jednomu drobnému požáru, který byl velice rychle zlikvidován. Během hodiny došlo ke zrušení vnějšího perimetru, zprovoznění komunikace a začali jsme odesílat jednotky zpět,“ doplni velitel zásahu Petr Klíma.

Přesně ve 12.13 zazněla tlumená detonace. „Jeden výbuch, který pumu zneškodnil. Sloup kouře dosáhl asi stometrové výšky. Podle hasičů, kteří stojí na okraji dvoukilometrového bezpečného perimetru. Až popadají střepiny, tak se pyrotechnici a hasiči vypraví chemičku důkladně prozkoumat,“ informovala z místa reportérka Českého rozhlasu Jana Vitásková.

Policie krátce po výbuchu informovala o tom, že výbuch nenapáchal žádné větší škody. Konkrétní výši škod zatím není možné vyhodnotit, uvedl velitel zásahu Petr Klíma a mluvčí společnosti ORLEN Unipetrol Petr Kaidl.

V průběhu odpalu nebyl nikdo zraněn, záchranáři na místě po dohodě s hasiči ještě zůstávají. 

440 pytlů s pískem

„Pyrotechnici ve spolupráci s hasiči o půlnoci na pátek dokončili ochranná opatření k omezení účinku výbuchu, která spočívala ve vytvoření hradby s pískem, takzvaného sarkofágu, na který jsme využili 440 velkých big bagů s pískem. Na pomocné pásy okolo sarkofágu jsme využili dalších 180 pytlů s pískem,“ popsal dopoledne opatření ředitel policejních pyrotechniků Karel Čadil.

VIDEO: Jak usměrnit výbuch pumy v Litvínově? Hasiči chystají betonové bloky, pneumatiky a pytle s pískem

Číst článek

„Záchranný útvar HZS tu má 16 kusů speciální techniky. Tím hlavním, čím disponujeme, jsou naše zodolněné cisternové stříkačky, které jsou předurčeny k pohybu v nebezpečných prostorách a je to v tuto chvíli jediná technika, která je v ohrožené zóně,“ řekl velitel záchranného útvaru hasičů.

Na konferenci vystoupil i mluvčí společnosti ORLEN Unipetrol Petr Kaidl, který poděkoval všem zapojeným složkám a ujistil, že i v následujících dnech bude kontinuita dodávek pohonných hmot pro český trh zajištěna.

V Litvínově se kvůli odpálení pumy v 11.00 uzavřela silnice a zastavil se provoz tramvají. Podle původních informací by se provoz měl obnovit do několika hodin.

Bezprecedentní situace

Situace s leteckou pumou britského původu, kterou do areálu rafinerie vyrábějící od roku 1942 syntetický benzín pro nacistickou válečnou mašinerii shodilo Královské letectvo koncem druhé světové války, nemá v novodobé české historii obdoby. Vzhledem ke konstrukci iniciačního mechanismu nebylo možné pumu odvézt na bezpečné místo nebo zlikvidovat bezprostředně po nálezu

Puma těžká 250 kilogramů měla chemický časovač, kdy aceton ze skleněné baňky, rozbité při pádu, naleptává celuloidový kotouč. Po jeho rozleptání se pak přes pružinu spustí úderník a puma vybuchne, nastavit ho bylo možné až do 144 hodin.

Tato lhůta vypršela ve 13.00 v úterý 27. srpna, kdy také pominulo největší nebezpečí samovolného výbuchu pumy.

Podobné přípravy před likvidací nalezené válečné munice Česká republika zatím nezažila. Letecké pumy, které se dodnes čas od času nacházejí kromě Záluží například v Ostravě, Kolíně nebo Pardubicích, se daří likvidovat většinou ještě ten samý den.

har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme