Prymula v pátek představí komplex opatření. Za sobotu se podle něj podařilo vytrasovat 800 lidí
Dlouhodobý plán dalších opatření proti epidemii nového typu koronaviru bude podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) představený v pátek 9. října. Oznámit chce, jaká nařízení začnou platit od dalšího pátku a jaká budou dlouhodobá. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
„Komplex opatření bude představen v pátek. Bude řečeno, která nastanou příští pátek a jaká chceme udělat dlouhodobě,“ řekl ministr.
eRouška se rozjíždí pomalu. ‚Automatizace odesílání kódů bude příští týden,‘ slibuje vládní zmocněnec
Číst článek
Podle něj je nutné přijmout i opatření na delší časové období, aby nemusela Česká republika fungovat v „peacích“. Tedy aby podle toho, jak se stav epidemie zhoršuje nebo zlepšuje, nepřicházela přísnější opatření, nebo naopak jejich uvolňování.
Nárůst případů koronaviru už není tak strmý, jako byl v počátku. „Křivka se částečně zplošťuje už teď. Opatřeními od pondělí se to podaří dál zplošťovat,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
I přesto vláda vyhlásila nouzový stav. S ním začne platit například uzavření středních škol a zákaz hromadných akcí venku nad 20 osob a uvnitř nad deset lidí.
V dokumentu, kterým vláda nouzový stav vyhlásila, není výslovně uvedeno, že lze povolat studenty medicíny do nemocnic. „Mělo to tam být, pokud to tam není, je to chyba,“ řekl Prymula. Opatření podle něj připravili legislativci, on ze své odbornosti není schopen říct, jestli povolat mediky umožňují. Rektor Zima dodal, že medici už pomáhají a další jsou připraveni pomoci i přes chybějící legislativní normu.
Rezervní kapacity nemocnic jsou podle Prymuly obrovské. „Nebudeme držet 5000 prázdných lůžek, jestli někdo přijde s covidem. Musíme léčit i jiné diagnózy,“ řekl ministr. „Reprodukční číslo je pod 1,3, což vylučuje izraelský scénář,“ dodal. V Izraeli vláda přistoupil k velmi přísným opařením včetně toho, že lidé se mohou být jen doma a v jeho okolí.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ministr komentoval i vysoká čísla nově nakažených za pátek a sobotu. Problém podle něj je, že se dříve nedařilo vytrasovat všechny lidi v Praze a ve středních Čechách. Zpětně už ani podle něj trasováni nebudou. Došlo ale k posílení, takže nyní již trasování dochází. „Jen za sobotu se podařilo vytrasovat přes 800 osob,“ vysvětloval Prymula, co je mimo jiné důvodem vysokého nárůstu nových případů covid-19.
Podle poslance ODS a lékaře Bohuslava Svobody potřebují mít nemocnice jasný plán, co se bude dít, když se situace zhorší. Ministr uvedl, že se dá počítat s tím, že do nemocnice bude potřebovat po týdnu až deseti dnech 2,3 procenta nakažených.
Nakažených je podle něj 969 zdravotních sester a 564 lékařů, před týdnem to bylo 400 lékařů a 700 sester. „Deset procent lékařů a 17 procent sester se nakazilo ve zdravotnických zařízeních, většina průběhů je lehká,“ dodal. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se domnívají, že se jich v práci nakazila většina.
Kapacity testování by se podle Prymuly měly navýšit na 50 000 testů denně. Podle Zimy by stačilo současných 20 000 až 35 000. „Máme poměrně vysoké číslo pozitivních na počet vzorků. Máme 15 procent a musíme se dostat pod deset procent. Z toho vyplývá, že 20 000 testů je málo,“ sdělil ministr.
Podle něj by se od příštího týdne měly zapojit k PCR testů testy nového typu, takzvané LAMP testy, které by mohly navýšit o 3000 denně. Testů tohoto typu by mohlo být do budoucna denně až 10 000.
„Musíme si přesně říct, koho chceme testovat, a koho nikoliv,“ dodal. Při zapojení i méně přesných testů antigenních by se dalo dostat na 50 000 během pár dní, s rizikem, že mají nižší citlivost a některé nakažené neodhalí. Lze je ale podle Zimy používat i mimo laboratoře, třeba u praktických lékařů nebo v zařízení sociálních služeb.
Podle Svobody je ale nutné zvažovat i cenu desetitisíců testů denně. Od začátku epidemie podle Prymuly stálo testování přes 2,5 miliardy korun. Proto je podle něj snaha hledat testy levnější, jako jsou LAMP nebo testy antigenní.