Prezident Klaus vyznamenal 22 osobností. Jsou mezi nimi Drahoš i Špotáková

Prezident Václav Klaus v den státního svátku, výročí vzniku samostatného československého státu, vyznamenal 22 osobností. Jsou mezi nimi vojáci, političtí vězni, odbojáři, umělci i sportovci. Jako první udělil Václav Klaus nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva, válečným veteránům Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi. Medaili za zásluhy převzali například oštěpařka Barbora Špotáková, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo fotbalový brankář Ivo Viktor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oštěpařka Barbora Špotáková přijímá gratulaci od prezidenta Václava Klause

Oštěpařka Barbora Špotáková přijímá gratulaci od prezidenta Václava Klause | Zdroj: ČTK

Ve svém projevu Václav Klaus upozornil, že vyšší zdanění firem a lidí ekonomické problémy Česka neřeší, ale prohlubuje. Snaha vlády brzdit zadlužování je podle něj správná. Neobejde se ale prý bez snížení nákladů na chod státu a škrtů ve státem financovaném sociálním systému.

"Samozřejmě nejde jen o věci hospodářské. Jde i o naši odvahu vypořádat se s popíráním a vysmíváním se staletí utvářeným hodnotovým kořenům naší civilizace. Dokud opět nezačneme nazývat věci pravými jmény, hodnoty hodnotami, pahodnoty pahodnotami, normu normou a extrém extrémem, budou naše pocity nejistoty narůstat," domnívá se Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plné znění projevu prezidenta Václava Klause při udílení státních vyznamenání 28. října 2012

Letošní udílení bylo pro něho poslední ve funkci hlavy státu. Z jeho rukou přebírali o řádovém dni 28. října svá vyznamenání lidé celkem osmkrát.

Samostatný československý stát vznikl s rozpadem Rakouska-Uherska a s koncem první světové války. Československo zaniklo v roce 1993 rozdělením Česka a Slovenska. V České republice ale 28. říjen nadále patří k nejvýznamnějším dnům.

Nominace na vyznamenání posílají prezidentovi vláda, senát i sněmovna. Hlava státu má ovšem konečné slovo a může vybrat i vlastní kandidáty.

Vyznamenané osobnosti

Jako první udělil Václav Klaus Klaus nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva, válečným veteránům Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka předal Leopoldu Färberovi a také Karlu Jaroslavu Fořtovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka získal i bývalý politický vězeň, odbojář Jaromír Jarmara. Řád Tomáše Garrigua Masaryka získali také JUDr. Josef Plocek, RNDr. Hubert Procházka, CSc. a Drahomíra Strouhalová za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Řád Bílého lva převzal generál Alexander Beer | Foto: ČTK

Medaili Za hrdinství převzal MUDr. Rudolf Zvolánek, a to za záchranu lidského života

Medaili Za zásluhy předal prezident Prof. MUDr. Ladislavu Bařinkovi, DrSc. a Prof. Ing. Gabriele Basařové, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství, Prof. Ing. Jiřímu Drahošovi, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy. Spisovateli Otu Filipovi za zásluhy o stát v oblasti umění.

Medaili Za zásluhy převzali také Prof. Ing. Václav Havlíček, CSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství, skladatel Prof. Marek Kopelent za zásluhy o stát v oblasti umění. In memoriam byla medaile Za zásluhy udělena MUDr. Vladimíru Kozovi za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.

Mezi další vyznamenané medailí Za zásluhy patří chemik Prof. RNDr. Lumír Sommer, DrSc., oštěpařka kpt. ing. Barbora Špotáková, Prof. Ing. Miroslav Šťastný, DrSc., bývalý brankář PaeDr. Ivo Viktor a také historik umění Prof. PhDr. Petr Wittlich, CSc.

Česko slaví státní svátek. Oslavy zahájil prezident Klaus na pražském Vítkově

Číst článek

Milan Kopp, Jan Herget, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme