Přesně před 70 lety nacisté vypálili Lidice. Zemřelo tehdy 340 lidí
„Lidice jsem dal sprovodit ze světa,“ pronesl K. H. Frank dopoledne 10. června 1942. Splnil tak Hitlerův rozkaz jako reakci na atentát a následnou smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Po Heydrichově státním pohřbu v Berlíně obviňuje Adolf Hitler členy protektorátní vlády z přímé odpovědnosti za smrt jednoho z jeho nejlepších lidí. Varuje před krvavými důsledky, pokud nebudou atentátníci dopadeni.
Státní prezident Emil Hácha ještě prosí o milost pro nevinné české občany. Už 9. června večer obklíčily německá ochranná policie a wehrmacht Lidice – do té doby neznámou malou vesnici v kladenském okrese.
Proč právě Lidice? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka za to mohla nešťastná náhoda:
Poslechněte si dobové svědectví Marie Doležalové, která přežila lidickou tragédii, dochované v rozhlasovém archivu
„Jakýsi mládenec, který byl ženatý, si chtěl začít nějaký mimomanželský vztah. Aby tu dívku upoutal, vytvářel dojem, že je odbojář. Posléze z toho chtěl trochu vycouvat a využil situaci po atentátu. Chtěl se s ní přestat scházet a napsal jí: to co jsem chtěl udělat, jsem udělal. Nešťastnou shodou náhod se tento dopis dostal do rukou gestapu.“
Poté, co vtrhla komanda gestapa do Lidic, začalo zatýkání doslova dům od domu. „Muži byli odváděni do Horákova statku, ženy s dětmi do lidické školy, odkud byly posléze odvezeny do kladenské reálky. Desátého ráno začalo popravčí komando popravovat lidické muže. V zahradě Horákova statku jich tehdy zastřelili 173, mezi nimi i chlapce, kterému nebylo ani 15 let,“ popisuje Stehlík.
Režisér Petr Nikolaev: Lidice byly sestřeleny v letu
Číst článek
V tehdejší zprávě stálo, že nacisté odvezli ženy do koncentračního tábora na doživotí a děti poslali na převýchovu. To ale byla podle Stehlíka sprostá lež:
„Největší lež se týká dětí. Je neuvěřitelné, že ji opakujeme v učebnicích a encyklopediích nejen u nás, ale vlastně na celém světě. Ze 105 lidických dětí bylo 88 zavražděno. To není náležité vychování, ale sprostá vražda a tak bychom o tom měli hovořit.“
Jen 16 dětí přežilo válku. Přežila také jen hrstka žen, které byly odvlečeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických obyvatel. Vesnice byla srovnána se zemí.
Rozhlasový archív uchoval svědectví Marie Doležalové, které bylo v době tragédie devět let a z Německa se vrátila v roce 1946.
V Lidicích probíhá pietní akt k uctění památky obětí vyhlazení obce
Číst článek
„Kdy se začalo pátrat po lidických dětech? Na základě té výzvy v novinách mě ta rodina vzala, odvezla mě do Berlína, kde byl zřízen repatriační úřad. Tam mě přivezli, tam mi také ukázali nově vyšlou knihu o Lidicích, kde byla uveřejněna i školní fotografie, na které jsem se poznala. Tam jsem se také poprvé dozvěděla, co se s Lidicemi stalo. Česky jsem neuměla ani slovo. Vím, těžko to chápali, když jsme se vraceli, jak je to možné, že desetileté dítě zapomene. Ale věřte tomu, je to tak,“ vypráví Doležalová na archivním dokumentu.
Likvidace Lidic měla být nejen systematickou a chladnou pomstou, ale také varováním pro Čechy i pro celý svět. Hitler se však přepočítal, reakce světa byla velmi tvrdá.