Babiš kritizuje vznik tří nových ministerských míst, zvýší podle něj náklady státu

Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval vznik nových ministerských míst v kabinetu, který sestavují koalice Spolu a PirSTAN. Před čtvrtečním odletem do Budapešti na jednání zemí Visegrádu s jihokorejským prezidentem Mu Če-inem novinářům řekl, že posty jsou zbytečné a přinesou náklady. Koalice se dohodly na koaliční smlouvě i programu, vláda bude mít 18 členů, budou v ní nově ministři pro legislativu, pro Evropskou unii a pro vědu, výzkum a inovace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: David W Černý | Zdroj: Reuters

„Takže ta nová koalice slibovala, jak bude šetřit, ale dělá pravý opak. Pokud někdo tvrdí, že noví ministři nebudou potřebovat auta a úředníky a sekretářky a že nebudou mít náklady, tak je to samozřejmě nesmysl,“ řekl Babiš.

25:09

Tři ministerské posty navíc pomohou prosekat právní džungli a ušetří peníze, slibuje Pekarová Adamová

Číst článek

Míní také, že funkce se budou zdvojovat. Připomněl, že Českou republiku zastupuje v Evropské unii na evropské radě premiér a že i ministerstvo zahraničí má sekci Evropské unie.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si od tří nových pozic ve vládě naopak slibuje šetření nákladů.

„Je tu velká právní džungle, stěžují si na to občané, podnikatelé, lidé v sociálních službách a ve školství. Tuto právní džungli chceme prosekat,“ řekla Pekarová Adamová ve středu Českému rozhlasu Plus.

Sršeň: ‚Jsem ve hře‘

Deník Právo dnes napsal, že ministrem bez portfeje pro evropské záležitosti by se mohl stát radní Olomouckého kraje a také český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň.

„Ještě není rozhodnuto, ale jsem ve hře,“ řekl Sršeň Právu.

V minulosti byl místopředsedou STAN, je místopředsedou Sdružení místních samospráv a byl prezidentem Evropské asociace pro rozvoj venkova. Ve sněmovních volbách v roce 2017 byl lídrem STAN na Olomoucku, do Parlamentu se ale nedostal.

Babiš také odmítl kritiku lidovce Pavla Bělobrádka, který řekl, že končící Babišova vláda nerozvíjela podporu vědy a výzkumu a Česku tak „trochu ujel vlak“.

Bělobrádek byl místopředsedou vlády pro vědu a inovace za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a návrh vznikající vládní koalice Spolu s Piráty a Starosty na zřízení ministra pro vědu a výzkum má za smysluplný.

6:38

Na obsazení ministerstev se musí koalice shodnout, případnou nabídku od Fialy přijmu, říká Kupka

Číst článek

Koalicím Spolu a Pirátům se Starosty a nezávislými (STAN) se podařilo domluvit na koaliční smlouvě, programovém prohlášení společného kabinetu i rozdělení ministerstev necelý měsíc po sněmovních volbách.

Koalice Spolu v kabinetu obsadí 11 křesel: post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Pirátům a STAN připadne sedm ministerských postů, a to vnitro, zahraničí, průmysl, školství, místní rozvoj, ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

Dohody o vládní spolupráci mají lídři pěti dosud opozičních stran oficiálně podepsat v pondělí 8. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme