PŘEHLED: Do Senátu se bude volit ve 22 obvodech, hlasovací lístky dostanete přímo ve volební místnosti
Už v pátek vyrazí opět voliči ve 22 volebních obvodech k hlasování ve druhém kole senátních voleb. Po nadcházejícím víkendu se obmění celkem třetina horní komory. O pěti nových senátorech se rozhodlo už v prvním kole. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál přinášejí přehled toho, jak druhé kolo senátních voleb probíhá a jak vlastně Senát funguje.
Složení Senátu se mění každé dva roky, tady po třetinách – letos by mělo jít o 27 nových nebo staronových senátorů. Jisté místo už mají ti, kteří v prvním kole překonali hranici 50 procent hlasů. Týká se to Jany Mračkové Vildumetzové a Martina Bednáře z ANO, lidovce Jiřího Čunka, nezávislého Pavla Fischera a sociálního demokrata Petra Víchy. Druhé kolo tedy proběhne ve 22 obvodech.
Volit může každý svéprávný občan České republiky, kterému bude alespoň ve druhý den voleb 18 a více let. Do volební místnosti si voliči nesmí zapomenout vzít platný průkaz totožnosti – může jít o občanský průkaz nebo pas.
Hlasovací lístky tentokrát poštou nepřijdou. Voliči je dostanou až přímo ve volební místnosti. Ty budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin. A taky v sobotu od 8 do 14 hodin.
„Funguje to tak, že po ukončení hlasování a zveřejnění výsledků prvního kola, natiskne tiskárna hlasovací lístky kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. Hned od úterý se tyto lístky distribuují jednotlivým obcím,“ vysvětluje Tomáš Jirovec z odboru voleb ministerstva vnitra.
Každý z kandidátů má samostatný lístek. Aby byl hlas platný, je nutné vybrat jen jeden lístek a ten vložit do obálky s úředním razítkem, kterou každý volič dostane ve volební místnosti. Potom už zbývá jen takto připravený lístek v obálce vhodit do volební urny.
Nízká volební účast
Senátní volby jsou popularitou na konci pomyslného žebříčku. „Volební účast ve druhém kole senátních voleb od roku 2012 nepřekročila hranici dvaceti procent. Je tak výrazně nižší než u jiných druhů voleb,“ cituje ze statistik volební účasti místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.
Už v prvním kole se senátory stali Fischer, Čunek, Vícha, Bednář a Mračková Vildumetzová. Jde o rekord
Číst článek
Role Senátu je přitom klíčová v legislativním procesu. Kromě státního rozpočtu rozhoduje o všech zákonech, potvrzuje taky kandidáty na ústavní soudce. Předseda Senátu také vyhlašuje volbu prezidenta republiky, do jeho rukou pak i skládá nově zvolený prezident svůj slib.
Senát dává zároveň souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv a spolu s Poslaneckou sněmovnou vyhlašuje v případě potřeby válečný stav, vyslovuje souhlas s pobytem cizích vojsk na území ČR či s vysláním ozbrojených sil mimo české území.
Nakonec mohou senátoři společně s Poslaneckou sněmovnou aktivovat článek 66 Ústavy a odebrat prezidentovi část jeho pravomocí.