Více dokumentů, žádné preferenční body. Brno-střed zpřísní pravidla pro přidělování obecních bytů

Brno-střed zpřísní pravidla pro žadatele o obecní byty, oznámili to zástupci městské části. Nová kritéria pro výběr nájemníků mají začít platit od 1. července, pokud je schválí zastupitelé. Radnice mění zavedené postupy kvůli loňské kauze, po které zůstává šest lidí obviněných z machinací s městskými byty. A to včetně tehdejšího předsedy bytové komise Otakara Bradáče (ODS). Brno-střed aktuálně disponuje asi čtyřmi tisíci obecními byty.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovy v centru Brna

V městské části Brno-střed vznikne zároveň pozice bytového ombudsmana, který dostane za úkol řešit problémy nájemníků | Zdroj: Profimedia

Noví žadatelé budou muset při zájmu o městský byt dokládat mnohem víc věcí a dokumentů, aby prokázali například své zaměstnání, rodinný nebo zdravotní stav, vlastnictví jiných nemovitostí a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od 1. července mají začít platit nová a přísnější pravidla pro nájemníky městských bytů v Brně-středu. Radnice reaguje na loňskou policejní razii, při které detektivové rozkryli údajnou organizovanou skupinu, která s obecními byty obchodovala

Členové bytové komise, což jsou z velké části politici, taky nebudou rozdávat žadatelům preferenční body.

„Nebudeme dávat preferenční body, které byly kritizované v minulém období, pravděpodobně se i zneužívaly. Z kritérií vyplývá, že máme tři preferované skupiny – rodiny s dětmi, senioři (zvláště pak ti samotní) a samoživitele,“ vysvětluje místostarosta Martin Vrubel z KDU-ČSL.

Policejní vyšetřování

V případě rovnosti bodů bude mít výhodu ten, kdo na byt čeká v pořadnících déle. Změny v pravidlech přidělování městských bytů jsou reakcí na loňské vyšetřování policie, která použila nastrčeného agenta, jemuž členové údajné organizované skupiny z Brna-střed za úplatu vymysleli příběh do žádosti o byt.

Na základě něj pak detektiv díky hlasům některých členů komise přeskočil ostatní žadatele. Děly se ale i jiné podvody, třeba vymyšlené zaměstnání u neexistující firmy nebo smyšlený zdravotní stav.

Pokud úředníci zjistí, že ve své žádosti o obecní byt někdo lhal, vyřadí ho z evidence a zakáže mu žádat o jiný byt. Tento trest platí už teď, vyřazení je ovšem jen půlroční. Nově to budou dva roky.

Kontroly a kontaktní centrum

V brněnských Medlánkách obnovují po 150 letech vinohrad. Místní víno bylo ve středověku vyhlášené

Číst článek

Zároveň se zpřísní i kontrola už pronajímaných bytů. Místo jednoho pracovníka budou nově dva lidé zjišťovat, jestli městské byty někdo nepronajímá na černo a nevydělává na tom. 

Městská část zároveň zvažuje, že přestane vydávat nové smlouvy na dobu neurčitou, aby i nájemníci byli víc nucení k tomu, že musí dodržovat stanovená pravidla. Rozhodovat o tom ale ještě budou zastupitelé, a to koncem června. Poté radnice představí detailněji celý systém nových opatření.

Nově se lidé také dozví víc o možnostech bydlení v Brně-střed v připravovaném kontaktním centru, které městská část otevře díky evropským dotacím. Spolupracovat na tom bude i s organizací IQ Roma servis.

Vznikne zároveň pozice bytového ombudsmana, který dostane za úkol řešit problémy nájemníků. Kontaktní centrum i svou ombudsmanku má i magistrát, Brno-střed chce tuto síť rozšířit.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme