„Dohromady mají obce a kraje na účtech 500 miliard. Nedává smysl na těch penězích sedět,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková, děkanka Vysoké školy obchodní v Praze.
Nově mají šanci získat startovací byt lidé, kteří žijí sami, je jim méně než 40 let a nemají takové příjmy, aby si mohli dovolit hypotéku nebo tržní nájemné. Ve startovacích bytech je snížené.
Pražanům doporučuje dívat se po bydlení v Nuslích a Michli. „Jsou tam uličky, které ještě čekají na své probuzení,“ jmenuje v podcastu Bourání na Radiu Wave obchodník s realitami Pavel Velebil.
Jestliže v době nízkých úrokových sazeb se staly nemovitosti útočištěm investorů, teď jsou hlavními kupujícími ti, kteří potřebují vyřešit bytový problém. A nemají neomezené peníze.
Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné.
Byt jsme hledali s partnerem. Otázky mířily na náš vztah: jak jsme spolu dlouho, na jak dlouho to vidíme," popisuje pětatřicetiletá Aneta v podcastu Vlna na Radiu Wave.
„V Česku extrémně daníme práci a málo nemovitosti. Výhodou daně z nemovitosti je, že vás nevytlačuje na šedý trh práce,“ vysvětluje pro Radiožurnál sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.
Ještě nedávno se Česko řadilo k zemím, v nichž se uplatňoval důraz převážně na vlastnické bydlení. A najednou nám politici a developeři vysvětlují, jak to bez většího počtu lidí v nájmech nepůjde.
Vysoké ceny bydlení nutí část lidí stěhovat se mimo město, což ohrožuje jeho ekonomiku. S růstem problému sílí také tlak na newyorské politiky, aby se situací něco dělali.
Koncept vymyslela skupina lidí v roce 2015. Sehnali peníze a dohlíželi na výstavbu. Celkové náklady vyšly na téměř 10 milionů eur, z toho dva miliony šly z úspor iniciátorů projektu.
Jakmile si zájemce nakliká dům, o který má zájem, s umístěním na konkrétní pozemek už mu architekti pomůžou. „Proto je dům variabilní, dá se zrcadlit a natáčet,“ vyzdvihují architekti.
Úrokové sazby v posledních pěti měsících klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední 20 let.
„Majitelé bytů využívají možností, které jim dává legislativa. Čerpají příspěvky a doplatky na bydlení. Je to stroj na ubytovávání těch, kteří by za jiných okolností bydlet nemohli,“ popisuje Šimáček.
„Nechci démonizovat, že dávku extrémně čerpají středněpříjmové rodiny. To je výjimka. V našich datech to jsou asi dvě procenta. Ale je to něco, kam by výdaje státu šly zbytečně,“ upozorňuje Prokop.
Situace lidí v nouzi se podle platformy může dále zhoršit s schválením návrhu pražského magistrátu na nová pravidla přidělování obecních bytů, o kterém má rada hlavního města jednat v pondělí.
Jackson koupil areál pozemek, kde měly vzniknout stovky obytných domů, ale i komerční zástavba. Starostka Wellingtonu lituje, že jeho krok překazí stavbu bydlení pro nízkopříjmové domácnosti.
Můžeme se jen domýšlet, co všechno by v Česku mohlo fungovat lépe, kdybychom mladým lidem dopřáli na jejich studium dostatek času, energie a důstojné životní podmínky.
35:54
Praha||Aneta Martínková, Hana Řičicová|Společnost|PODCAST VLNA
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
Odborníci po léta bijí na poplach, že vyrůstání v nekvalitním bydlení – od ubytoven po azylové domy nebo jiné formy skrytého bezdomovectví – je pro děti zdrojem traumat a na ně navázaných problémů.
„Navrhnout malý byt je strašné množství práce. Nakombinovat to do skvěle vyladěného transformera, který se umí přizpůsobit každodenní činnosti, je hrozně obtížné,“ shrnuje Jakub Heidler.
Po kauze, ve které je z machinací s obecními byty obviněné 6 lidí, zpřísňuje Brno-střed pravidla pro přidělování. Noví žadatelé budou muset například prokazovat své zaměstnaní nebo zdravotní stav.
Cena nemovitostí výrazně roste a prostor pro bydlení se zmenšuje. Ve světě, ale i u nás se kvůli tomu objevují nové trendy, které sází na minimalismus. Velké oblibě se těší třeba tiny housy.