Ministerstvo kultury vyhlásilo v brněnském Králově Poli novou památkovou zónu. Má chránit cenné domy
V centru brněnského Králova Pole platí nová památková zóna. V listopadu ji vyhlásilo Ministerstvo kultury, jak z jeho úřední desky zjistil Český rozhlas. Zóna má ochránit historicky nebo architektonicky hodnotné domy, které nemají vlastní památkovou ochranu. Resort kultury chce stejnou zónu vyhlásit ještě na širším území Brna-středu.
Nově vyhlášená zóna zahrnuje především Slovanské náměstí, tam platí nejpřísnější regulace, stejně jako v okolí bývalého kláštera kartuziánů. O něco mírnější ochrana se pak týká okolních ulic směrem k fotbalového stadionu na Srbské a k Dobrovského ulici a taky bloků domů podél Purkyňovy ulice a Palackého třídy.
V brněnském Králově Poli platí nová památková zóna. Regulace má zamezit bourání nebo necitlivé přestavbě historicky cenných domů
Zóna má ochránit hlavně vnější vzhled domů tak, aby se stavby neměnily při pohledu z ulice. Regulace má zabránit bourání budov nebo jejich necitlivé přestavbě, což se v minulých letech v Brně dělo. A kritizovali to jak památkáři, tak ministerstvo kultury.
„Nyní nastala situace, kdy budou popřeny ty fámy, které se v souvislosti se zónami objevovaly. Interiérů se regulace netýká. V případě, že lidé budou chtít dělat úpravy v domech nebo bytech, tak nemusí žádat památkovou péči o závazné stanovisko,“ ujišťuje ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.
Proti vyhlášení zón se postavila královopolská radnice a taky radnice Brna-středu, které se týká obdobná a právě chystaná regulace. Jasný názor na to nemělo ani bývalé vedení města Brna.
Zástupci čtvrtí a politici namítali, že stačí ochrana jen několika oblastí a není potřeba vyhlašovat plošnou regulaci. A obávali se, že zóny budou mít negativní dopad na obyvatele a taky zvýší administrativní zátěž při povolování staveb nebo rekonstrukcí. To podle památkářů nehrozí.
Stovky domů budou opět chráněny
Královopolskou zónu vyhlásilo ministerstvo kultury 4. listopadu. Tu větší, brněnskou, chce resort stihnout v nejbližších týdnech.
„Aktuálně se ministerstvo zabývá vypořádáváním obsáhlých námitek k vyhlášení Městské památkové zóny Brno, termín vyhlášení očekáváme do konce tohoto roku, případně počátkem roku 2023,“ potvrdila Českému rozhlasu mluvčí ministerstva kultury mluvčí Petra Hrušová.
Stěhování tisíců knih. Největší brněnská matrika míří na novou adresu
Číst článek
Druhá zóna se týká širšího území města: jde o prstenec kolem už platné městské památkové rezervace, tedy historického centra Brna. A zahrnuje to taky území Pisárek, část Žabovřesk, ale i Zábrdovic nebo Husovic v Brně-severu.
Plošná ochrana má obsáhnout i většinu ze stovek domů, které o památkovou ochranu přišly kvůli chybnému zápisu na památkový seznam koncem 80. let minulého století. O tom, že domy ochranu nemají, rozhodl definitivně Nejvyšší správní soud v roce 2020. Což byl impuls pro řadu majitelů domů, kteří je mohli začít snáz rekonstruovat nebo rovnou bourat.