Praha se snaží snížit nájem za své sídlo v centru, majitel budovy ale nereaguje
Magistrát hlavního města si nedokáže poradit s nevýhodným pronájmem svého sídla ve Škodově paláci. Město už zaplatilo za nájem více než miliardu korun, navíc za dalších 15 let zaplatí ještě 3,75 miliardy korun. Město má sice úředníky na jednom místě, proti původnímu stavu ale po sestěhování tratí více než 300 milionů.
Primátor Bohuslav Svoboda přesně před půl rokem Radiožurnálu slíbil, že se pokusí nevýhodnou smlouvu s firmou Copa Retail změnit.
„Já jsem zadal právnímu odboru a řediteli magistrátu, aby se těmi smlouvami před šesti lety zabývali, zda je možná nějaká úprava těch smluv tak, aby to odpovídalo současným cenám na trhu,“ řekl tehdy Bohuslav Svoboda.
Dnes se ale ukazuje, že to tak jednoduché nebude. Jediné, co se během tohoto půl roku stalo, je to, že město zaslalo firmě Copa Retail dopis.
Kauzu nevýhodného pronájmu Škodova paláce dlouhodobě sleduje reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka
„S tím, že bychom s nimi rádi jednali o té ceně nájmu, protože přeci jenom doba od té doby, co se ta smlouva uzavřela, se změnila. Vše se nějakým způsobem vyvíjí. Přes opakované urgence Copa Retail na ten dopis vůbec nereagovala, vůbec se neozvala zpátky,“ uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.
Tereza Krásenská dodává, že magistrát je v tuto chvíli připravený zaslat dopis nový, s novými argumenty, proč chtějí o snížení nájmu jednat společně s druhou stranou.
Neprůhledná vlastnická struktura
Problém je totiž také v tom, že nikdo neví, kdo firmu Copa Retail vlastní. Když s firmou v roce 2006 město uzavíralo nájemní smlouvu na 20 let, firma patřila podnikateli Sebastastianu Pawlowskému. Ten Škodův palác koupil jen několik měsíců předtím od společnosti ČEZ. I s rekonstrukcí ho budova přišla na necelou miliardu a půl.
Krátce po uzavření nájemní smlouvy s městem, která firmě zajistila příjem 4,75 miliardy, se ale mění majitelé společnosti Copa Retail. Teď ji vlastní tři 'eseróčka', za které jedná Barbora Brühlová. Odtud ale městu nikdo neodpověděl.
„Jedním z požadavků bylo osobní jednání, protože nevíme, jakým způsobem ta kancelář funguje. Dopisy jsou doručené, doručenky se nám vrací, ale žádná reakce z té strany, ani telefonická, ani písemná, prostě není,“ dodala Tereza Krásenská.
Barbora Brühlová nicméně Radiožurnálu slíbila, že firma s městem o výši nájmu jednat bude. I tak ale zůstává otázkou, kam veřejné peníze z nájmu jdou.
Vlastníkem těchto tří firem je neprůhledná společnost Guyana Holding registrovaná v Lucembursku. Kdo za ní stojí Brühlová říkat nechce. Tato lucemburská firma je přitom v Česku aktivní i jinak - před měsícem si tu založila další eseróčko, které se má opět zabývat pronájmem budov.