Hasiči vyjížděli v červenci k 77 požárům denně. Nejčastější příčinou bylo sucho a lidská nedbalost
Hasiči v červenci vyjížděli ke 2388 požárům. Průměrně zasahovali u 77 ohňů denně, což značně převyšuje dlouhodobý průměr, který je 49 požárů za den. Za nárůstem stojí zejména suché a teplé počasí. Oproti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci ale počet ohňů mírně poklesl, loni v červenci jich hasiči museli likvidovat 2688. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.
Hasiči se podle mluvčí potýkají kvůli suchu nejvíce s požáry v přírodě, kterých bylo 1117. „Nejčastější příčinou těchto požárů byla lidská nedbalost - hlavně neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, kouření a podobně,“ uvedla Studená. Ohně však podle ní vznikají také kvůli technické závadě. „S tou se v období žňových prací setkáváme často na technice, která pracuje na polích a kde stačí zkrat a malá jiskra k tomu, aby k požáru došlo,“ dodala mluvčí.
Červencové požáry si vyžádaly 10 obětí
Při požárech v červenci zemřelo deset lidí. Dvě oběti si například vyžádal v noci na 24. července požár garáže v centru Chebu, o den později pak zahynul jeden člověk při požáru strniště a maringotky u obce Úžice na Mělnicku. O týden dříve při nočním požáru chaty v Letech u Prahy jeden člověk zemřel a jeden utrpěl popáleniny. Celkově se za první prázdninový měsíc zranilo kvůli ohňům 92 lidí. Škody se vyšplhaly na více než 169 milionů.
V Praze na Císařské louce hořely dřevěné garáže, na místě zasahovali hasiči ze šesti stanic
Číst článek
Mezi největší červencové zásahy hasičů v přírodě patří podle Studené například požár stohu slámy a dvou polí v Lipenci v Ústeckém kraji z 5. července. Jeho likvidace trvala kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a rozsahu téměř šest hodin, pomáhal i vrtulník.
O pět dní později zasahovalo osm hasičských jednotek spolu s armádním vrtulníkem ve Františkově nad Ploučnicí, opět v Ústeckém kraji. Hořely lesní porost a tráva v těžce dostupném terénu. Hasilo se od brzkého odpoledne do pozdních nočních hodin, vrtulník shodil na hořící les 32 000 litrů vody.
V druhé polovině července hořelo pole v Rejšicích ve Středočeském kraji. „Kvůli obavám, že se plameny rozšíří i na les, který se nacházel na konci hořícího pole, vyhlásil velitel zásahu třetí poplachový stupeň a bylo přivoláno celkem 12 požárních jednotek,“ uvedla Studená. Nakonec ale hasiči využili pomoc zemědělců, podařilo se jim oddělit požár od nesklizeného pole, a tím i od dalšího šíření. Větší lesní požáry se pak koncem měsíce nevyhnuly ani Pardubickému kraji a Vysočině.