České Švýcarsko se z požáru rychle vzpamatuje. Popel je minerální hnojivo, říká geobotanik

Spáleniště v Národním parku České Švýcarsko teď nabízí vědcům unikátní možnost pro výzkum. Jejich pozornost zaujal nejen popel, ale i vzácné houby a mechy vyskytující se jen na místech, kterými prošel oheň. Snaží se také spočítat, jak velkou uhlíkovou stopu po sobě ničivý požár v národním parku zanechal.

Hřensko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geobotanik Michal Hejcman při odběru vzorků popela z požářiště v Českém Švýcarsku.

Stráně se začínají zelenat kapradinou, Hasivkou orličí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Když se podíváte na tuhle stranu, tak dole máte vyhořelý les, což je smrčina postižená kůrovcem. Vidíte, že požár postupoval až na hranu doubravy a vidíte, že ten les není shořelý,“ ukazuje geobotanik Michal Hejcman z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Geobotanik Michal Hejcman na požářišti v Českém Švýcarsku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jsme jen kousek za obcí Mezná směrem k Pravčickému dolu. Stojíme na cestě, vedle nás je neporušený dubový les. „Na tomhle místě můžeme vidět různé fenomény, které jsou spojeny s požářištěm. Jeden z nich je, že doubrava nehoří. Kdyby tady byly přirozené lesy doubravy, dejme tomu bučiny, tak hoří mnohem méně,“ popisuje Hejcman.

„Pro mě je tady perfektní studijní plocha, protože můžeme nabrat všechny možné typy popelů z různých fázi a intenzity hoření, “ přiznává vědec, který se v Českém Švýcarsku věnuje analýze popela na spáleništích.

Antrokofilní houby na požářišti v Českém Švýcarsku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Popel je opravdu zajímavé minerální hnojivo, které má dlouhodobý účinek na ekosystém. Ve chvíli, kdy tu něco shoří, tak se mineralizuje organický fosfor a vzniká minerální fosfor, který je pro rostliny daleko přijatelnější,“ vysvětluje.

Podle Hejcmana je popel nejstarší hnojivo, které lidé používali od pravěku. Na požářišti v národním parku už odebral ke stovce vzorků. Zkoumá tady také obsah fosforu, olova nebo uhlíku v půdě. „Zajímavé bude spočítat, kolik je uhlíku v ekosystému před a po vyhoření lesa. Získáme tak uhlíkovou stopu požáru,“ říká Hejcman.

Pravčický důl | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na požářišti se často vyvíjejí různé druhy organismů, které normálně nepotkáte. Jedním z těchto typů organismu jsou antrokofilní organismy. Už jsme tady našli několik druhů hub, které jsou na seznamu ohrožených druhů, a které jsem nikdy v životě neviděl," popisuje. 

S profesorem Hejcmanem už týden zkoumá spáleniště i doktorand Michal Baka, který pracuje v laboratoři, kde bude analyzovat organické látky. Aby neztráceli čas, spí přímo v terénu.  

Odnožující doubrava na požářišti v Českém Švýcarsku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vědce zajímá nejen popel a obsah minerálních látek v půdě. Zkoumají tu i vzácné houby, které je možné vidět jen na spáleništích. Michal Hejcman zkoumá děj po požárech v celém světě, podle něj jsou v přírodě obvyklé, a někde se používají i cíleně k obnově krajiny.

České Švýcarsko se podle něj z ohně rychle vzpamatuje. „Když si projdete požářiště, tak zjistíte, že jsou vyhořelé i části, které nebyly zasaženy kůrovcem. Nemyslím si, že by Správa národního parku udělala velkou chybu tím, že tu ponechala kůrovcové dřevo. Požár projde i zdravým lesem,“ uzavírá.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme