Bude z Křivoklátska národní park? Ve středu o tom na zasedání bude rozhodovat vláda. Starostové obcí v regionu ale mají námitky, vadí jim vidina většího turismu či vyšších nákladů na svoz odpadu.
Bývalý dobrovolný strážce národního parku České Švýcarsko v pondělí u soudu řekl, že přiznáním se k jeho zapálení v psychiatrické léčebně chtěl zničit sám sebe.
Čeští turisté se podle úřadů pravděpodobně vydali na pěší túru do soutěsky Taroko v okrese Chua-lien. Úřady se je stále snaží zkontaktovat, zatímco jejich mobilní telefony zůstávají nedostupné.
Ztracený kocour dokázal přežít v obrovském národním parku, který je větší než některé americké státy. Páníčkové také vyzvali další majitele domácích mazlíčků, aby jim nainstalovali sledovací zařízení.
Při posledním sčítání tetřevů na Šumavě přírodovědci zjistili, že jeho populace se výrazně zvýšila. Je proto možné, že by se pro lidi mohli otevřít některé oblasti.
Na celé stezce je asi patnáct zhruba dva a půl metru vysokých sloupků se směrovkami, kromě toho jsou i na stromech nastříkané značky – žlutý čtverec s černou siluetou vlka.
V polských národních parcích je běžné platit za vstup. „Poláci jsou zkušenými obchodníky, dokážou návštěvníkovi nabídnout pestrost služeb,“ říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
„Fungování národního parku říkáme tzv. nepéče. A krajina Křivoklátska by toto neunesla nebo by byla těžce degradovaná,“ myslí si Jaroslav Jirásek, starosta obce Městečko u Křivoklátu.
Mláďata mohli zabít predátoři a sokolům při hnízdění neprospívá ani turistický ruch. Zoolog Valášek uvedl, že zatímco u nás je 150 kilometrů turistických cest, na saské straně je to 400 kilometrů.
Kvůli napětí na hranici je těžké situaci zkoumat. „Nesmíme tam fotografovat a provádět normální výzkum. Policie tam má kamery, ale nechtějí nám dát ani záběry zvířat,“ popisuje vědkyně z Polska.
Ohrožením přírodní rozmanitosti v českých národních parcích jsou zejména takzvané invazní druhy. Právě na boj proti nim se zaměřil dvouletý projekt České zemědělské univerzity.
„Cílem národního parku totiž je ochránit biodiverzitu, zachovávat území ve smyslu ochrany přírody. Nemá tam v žádném případě přednost ekonomická funkce,“ vysvětluje geolog Jakub Hruška.
Od požáru z července 2022 se toho dle botaničky Ivany Markové změnilo hodně. „Všude vyskočily semenáčky břízy a dnes už jsou to mladé stromky výšky po kolena, místy až po ramena,“ říká.
I přes tyto údaje chtějí hoteliéři v oblasti národního parku od vlády kompenzace. Zhruba 60 podnikatelů a politiků se podepsalo pod otevřený dopis adresovaný premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Nově se také turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. Rozhodnutí o zmenšení klidových území schválila Rada Šumavského národního parku.
Změna návštěvního řádu ovlivní pejskaře, skialpinisty i příznivce geocachingu. Správa parku se setkala s kritikou ze strany horolezců, ti budou usilovat o revizi řádu.
Bezpečnostní těžby okolo obydlených oblastí, velkokapacitní vaky s vodou v terénu nebo nová čtyřkolka s hasičským vybavením – taková protipožární opatření učinil národní park za uplynulý rok
Jak se globální změna klimatu a s ní spojené výkyvy počasí projevují v místech s nejvyšší ochranou – tedy v našich národních parcích? Budou ještě za 20 nebo 50 let vypadat stejně jako dnes?
„Vedle české lanovky vede na Sněžku také polská lanovka. Ta česká je limitovaná na zhruba 240 osob za hodinu a polská lanovka regulaci nemá,“ říká tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
Omezení nočních túr, dobrovolné vstupné i nová pravidla pro horolezce. Tatranský národní park připravuje dlouho očekávaný návštěvní řád. Nejvíc otázek budí chystaný částečný zákaz vstupu se psem.
Národní park Krkonoše slaví šedesáté výročí od svého vyhlášení. V rozhovoru doporučuje Jakub Kašpar, náměstek ředitele správy KRNAPU, jak se vyhnout davům.
„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová.
Plán Indie na návrat gepardů do volné přírody 75 let poté, co byli v zemi vyhubeni, vzbuzuje pochybnosti. Tři z 20 gepardů, kteří byli do Indie převezeni z Afriky, totiž v posledních týdnech uhynuli.