Sokoli v Českém Švýcarsku se úspěšně množí, v saské části parku se vzácným dravcům tolik nedaří
V Českém Švýcarsku a Labských pískovcích se letos podařilo sokolům stěhovavým vyvést podle Správy národního parku nejméně 19 mláďat. V sousedním saském národním parku na tom nejsou s letošními odchovy tak dobře, jako u českých sousedů. Stejný počet sokolích párů vyvedl v Saském Švýcarsku o polovinu méně mláďat. Ukazuje to graf, který poslali saští kolegové těm českým.
„Stojíme u mostu v Zadních Jetřichovicích, díváme se na blízké skály, kde obvykle hnízdí sokol stěhovavý na saské straně. Skály se jmenují Krkavčí kameny. Letos tady sokoli bohužel nevyhnízdili, nevíme úplně proč. Ale víme, že po hřebenech těch kamenů vede značená turistická trasa a občas někdo vyjde na skalní hranu nad to hnízdo,“ ukazuje na saskou stranu mluvčí parku Tomáš Salov.
Sokoli v Českém Švýcarsku se úspěšně množí, v saské části parku se vzácným dravcům tolik nedaří
Podle zoologa Martina Valáška, mohli mláďata zabít predátoři a sokolům při hnízdění právě turistický ruch neprospívá. „Je vidět, že tam postupně dochází k úbytku mláďat. Páry buď nezahnízdí, nebo jsou predované například výrem nebo kunou, nebo můžou hnízdo opustit kvůli zvýšenému turistickému ruchu,“ vysvětluje.
Saské Švýcarsko je přitom svou rozlohou srovnatelné s Českým Švýcarskem, jeden obrovský rozdíl ale mezi chráněnými oblastmi je.
Zoolog Valášek uvedl, že zatímco u nás je 150 kilometrů turistických cest, na saské straně je to 400 kilometrů. Mluvčí saského národního parku Hans Peter Mayer nechtěl situaci komentovat s tím, že ještě nemá přesné počty odchovaných mláďat k dispozici.