Policie prověřuje, zda NBÚ v minulosti nepokusil manipulovat s prověrkami
Místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer z ODS byl v pondělí na policii. Radiožurnál zjistil, že si policie Langra sama pozvala, protože získala informaci, že se některý z pracovníků Národního bezpečnostního úřadu mohl v minulosti pokusit zmanipulovat jeho bezpečnostní prověrku.
Policie vyšetřuje podezření z manipulace s prověrkami Národního bezpečnostního úřadu od konce letošního září. V jejím hledáčku zatím uvízly dvě někdejší klíčové osobnosti NBÚ ředitel Tomáš Kadlec a bezpečnostní šéf Martin Hejl. Ty policie podezírá ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Ivan Langer Radiožurnálu potvrdil, že na policii skutečně vypovídal. "Byl jsem požádán policií o to, zda bych byl ochoten přijít a podat vysvětlení v souvislosti s průběhem mé bezpečnostní prověrky. Této žádosti jsem vyhověl a vysvětlení jsem podal."
Langer o podrobnostech, na co se jej policisté ptali, hovořit nechtěl. V roce 2000 se ve sdělovacích prostředcích objevily pochybnosti, zda bezpečnostní certifikát na nejvyšší stupeň utajení získá. Policie podle zjištění Radiožurnálu prošetřuje, zda mu proto v té době někdo z NBÚ nenabídl, že mu s vyřízením bezpečnostní procedury pomůže. Na dotaz Radiožurnálu, zda při podání vysvětlení padla i jména dvou bývalých nejvyšších představitelů bezpečnostního úřadu, odpověděl Langer takto. "Nevím, jestli bych měl v tuto chvíli uvádět některá konkrétní jména, nicméně obě dvě vámi uvedená měla bezprostřední vliv na průběh bezpečnostních prověrek a nemohl jsem je minout ve své výpovědi."
Poslanec zároveň dodal, že by jakoukoli podobnou nabídku rezolutně odmítl. Prověrku později bez komplikací získal. Radiožurnál se kvůli podezřením na manipulace s prověrkami pokouší delší dobu o rozhovor s někdejším šéfem úřadu Tomášem Kadlecem. Ten to ale odmítá. Ve firmě Kadlecova bývalého nejbližšího spolupracovníka Martina Hejla Security Systems, dnes nikdo nezvedal telefony.