Policie bude spolupracovat s Bílým kruhem bezpečí
Bílý kruh bezpečí chce více spolupracovat s policií na zprostředkování včasné pomoci obětem násilné kriminality s následkem těžké újmy na zdraví. Také by chtěl pomáhat pozůstalým po obětech v Česku. Oznámil to dnes při příležitosti Evropského dne obětí kriminality.
Podle prezidentky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové je problém v tom, že se oběti trestného činu nedostane pokaždé pomoci, kterou by potřebovala. Lidé v této životní situaci totiž často nemají sílu ani energii pomoc sami vyhledat. Ročně se to u nás týká až 800 lidí.
"Policejní prezidium k tomu přistoupilo velmi vstřícně. Bude zaveden do policie takový systém, aby lidé v prvním kontaktu s těmito oběťmi, což pravděpodobně budou kriminalisté, vyšetřovatelé a v některých závažných případech i policejní psychologové, zprostředkovali kontakt na službu, kterou poskytuje Bílý kruh bezpečí."
Tato organizace pak může obětem závažných trestných činů poradit a pomoci v řadě záležitostí, řekla její prezidentka v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.
"Reagujeme na velmi rozdílné, individuální potřeby - někdy je to kontakt s médii, někdy to je i problém, kdo bude hlídat děti. Věnujeme se samozřejmě psychologické podpoře, nabízíme krátkodobou terapii, a pak přijde na řadu právní pomoc."
"Systém vstřícné pomoci obětem těžkých zločinů" představila Petra Vitoušová i na Rádiu Česko
"V těch prvních chvílích lidé nevědí, nechápou a neznají svá práva, to, že mohou mít zmocněnce, že mohou dosáhnout na peněžitou pomoc od státu, nevědí kde a jakým způsobem si o ni požádat," vyjmenovala Vitoušová některé z forem pomoci Bílého kruhu bezpečí.
Místo nahodilosti systém
Petra Vitoušová přiznala, že k obětem závažných zločinů, které potřebují pomoc, ale nejsou schopny ji samy vyhledat, se Bílý kruh bezpečí zatím dostává nahodile - zavolá je starostka obce, kolegové, sousedé či přátelé.
"Chceme, aby se z té nahodilosti stal systém, protože společnost těmto lidem dlouhodobou odbornou pomoc dluží," podotkla Vitoušová na Rádiu Česko.