„Podle výzkumů více než polovina případů stalkingu je partnerská, konkrétně 50 až 70 procent,“ říká v podcastu Moderní láska Pavlína Komedová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, advokátka a mediátorka.
„Když je většina žádostí vyřízena až za půl roku, tak to neplní základní účel,“ komentuje pomalé zpracovávání žádostí o pomoc advokátka Bílého kruhu bezpečí Pavlína Komedová.
„Církev má bezpochyby v této oblasti velké dluhy nebo velké mezery, které by bylo dobré, aby byly nějak naplněny,“ říká kněz a psychoterapeut Marek Jargus.
„Od seniorů slýcháme omluvy: Já jsem už pomalý, děti už na to nemají nervy. Pak zjistíte, že žije o chlebu a vodě, zamykají ho doma, nedávají mu peníze,“ říká Lucie Kozlová z Bílého kruhu bezpečí.
Už osm let platí v Česku zákon o obětech trestných činů, v němž jsou vymezena i jejich práva. Ti, kteří se stanou obětí kriminálních činů, mnohdy svých práv nevyužijí, neboť se v nich nevyznají.
Za covidu přibyla také kriminalita a násilí v kyberprostoru. „Tam se většina lidí překlopila a odehrávají se tam věci, které mají veliký dopad na novou formu kriminality,“ vysvětluje Petra Vitoušová.
Policie funguje i v nouzovém stavu, zákony platí a policisté mají podrobnou metodiku pro případ, kdy je domácnost násilníka v karanténě, nebo týraná osoba infikovaná.
„Můj odborný odhad je, že domácí násilí poroste, a to výrazně. Máme data z podobných situací, které se děly různě po světě, kdy se to zvýšilo,“ říká právník a kriminolog Pavel Houdek.
Zákon o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí v praxi funguje od ledna 2018. Do té doby platilo, že poškozený musel soudem přiznané peníze od pachatele vymáhat exekucí.
Letos to nebude jinak. Jenom mezi lednem a říjnem muselo domácnost nuceně opustit 1060 agresorů, nejčastěji mladí muži, vyplývá to ze statistik organizace Bílý kruh bezpečí.
Každý rok je v Česku zhruba 180 případů opakovaného vykázání kvůli domácímu násilí. V průměru to vychází na každé sedmé vykázání od roku 2012, kdy jsou údaje o opakovaném vykázání k dispozici.
Skoro 8000 obětí trestných činů loni pomáhala Probační a mediační služba. Podle ní mají lidé větší odvahu mluvit o své situaci a domáhat se svých práv.
Přibývá lidí, které policisté vykazují z bytu kvůli domácímu násilí. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Za prvních sedm měsíců letošního roku policisté z bytů vykázali asi 850 násilníků.
Každý měsíc vyjíždí policisté v Česku k desítkám případů domácího násilí. Nejde ale jen o manželské neshody, obětmi jsou i děti nebo prarodiče. Od roku 2007 můžou policisté násilníka dokonce vykázat z domu na deset dní. Tento scénář se nejčastěji stává v Ústeckém kraji.
Kvůli domácímu násilí policie vykázala v prvním pololetí z bytu celkem 672 násilníků. Vyplývá to z údajů spolku Bílý kruh bezpečí. Ta už 25 let pomáhá v Česku obětem kriminality. Nejčastěji se na ni lidé obracejí právě kvůli násilí. Podle prezidentky spolku Petry Vitoušové ale přibývá i počet takzvaného stalkingu, tedy nebezpečného pronásledování.
Obětem trestných činů začíná naplno sloužit bezplatná telefonní linka 116 006. Krizové číslo, které funguje i v jiných zemích Evropské unie, v Česku provozuje občanské sdružení Bílý kruh bezpečí. Dovolat se na něj mohli lidé už od ledna, až do dneška však fungovalo jen ve zkušebním provozu.
Pardubická pobočka organizace Bílý kruh bezpečí slaví 15. narozeniny. Za tu dobu pomohla více jak tisícovce obětem trestných činů. V současné době spolupracuje s 30 dobrovolnými poradci, kteří pochází z řad psychologů a právníků.
Kriminalisté loni řešili v Ústeckém kraji téměř 30 tisíc trestných činů. Každá taková událost přitom zasáhne nejen samotnou oběť, ale také její rodinu a přátele. Lidé ale většinou nemají informace o tom, jak si v takové situaci poradit. S tím se snaží pomoci Bílý kruh bezpečí.
Bílý kruh bezpečí eviduje za první polovinu letošního roku už 881 případů vykázání z domova kvůli domácímu násilí. Měsíčně tak muselo opustit byt na deset dní asi 126 násilníků nebo násilnic. Loni to přitom bylo měsíčně o sedm lidí méně.
Organizace Bílý kruh bezpečí varuje, že roste počet lidí, kteří nechtějí trestný čin oznámit policii. Podle prezidentky organizace Petry Vitoušové jsou oběti v prvním kontaktu s Bílým kruhem bezpečí, čin ještě orgánům činným v trestním řízení neoznámili a váhají, zda-li tak učiní. Jde o trestné činy spojené s domácím násilím, znásilnění a některé projevy nebezpečného vyhrožování a pronásledování.
Na 25. listopad připadá Mezinárodní den proti násilí na ženách. Oběťmi domácího a sexuálního násilí jsou i muži, nicméně ve světových statistikách stále v drtivé většině převažují ženy.
Péče o oběti trestné činnosti se možná zlepší. Police a občanské sdružení Bílý kruh bezpečí uzavřely dohodu o poskytování pomoci obětem. Dokument dnes podepsali policejní prezident Oldřich Martinů a prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
4:33
|Marika Táborská, Tomáš Medek, Veronika Sedláčková|Zprávy z domova
Bílý kruh bezpečí chce více spolupracovat s policií na zprostředkování včasné pomoci obětem násilné kriminality s následkem těžké újmy na zdraví. Také by chtěl pomáhat pozůstalým po obětech v Česku. Oznámil to dnes při příležitosti Evropského dne obětí kriminality.