Kriminalisté obvinili tři muže z podvodu. Škoda dosahuje miliardy korun, nabízeli podvodné investice
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili tři lidi z podvodu s údajnou škodou přes miliardu korun. Podle kriminalistů obvinění nabízeli investice na světových burzách, ve skutečnosti ale nevykonávali žádnou investiční činnost a vylákané peníze používali pro svou potřebu. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Podle policistů způsobili obvinění škodu nejméně 2060 poškozeným.
Podle kriminalistů nabízela firma J.O. Investment neoprávněně investice na světových burzách v USA, Evropě i Asii. Organizátor a jeho společníci vylákané finance používali pro svoji potřebu. Poškozených je 2060, ale číslo může být ještě vyšší. Ve čtvrtek o zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v sídle společnosti informovala policie.
Za získané finance kupovali nemovitosti, luxusní vozidla a luxusní zboží. Celkově je to podvod za více než jednu miliardu korun.
„Podle našich závěrů měla být způsobena škoda nejméně 2060 doposud zjištěným poškozeným. Její výše v tuto chvíli přesahuje jednu miliardu korun, ale kriminalisté NCOZ už nyní předpokládají, že v průběhu trestního řízení budou zjištěni další poškození a způsobená škoda podstatně vzroste,“ uvádí tiskový mluvčí Jaroslav Ibehej.
Za podvod by obviněným hrozil trest až 10 let odnětí svobody.
Proklamované výnosy byly podle mluvčího nereálné, pohybovaly se zhruba od 30 do 100 procent z investice. Pokud byly výnosy investorům skutečně uhrazeny, tak jen za použití finančních prostředků dalších klientů. „Snahou obviněných mělo být udržení celého systému v provozu co nejdéle,“ uvedl Ibehej.
„Tato společnost podle našich závěrů měla široké veřejnosti neoprávněně a soustavně nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry – futures a komodity,“ uvedl Ibehej.
Pyramidová hra
V řízení kriminalisté zajistili movitý i nemovitý majetek v hodnotě přesahující miliardu korun.
Společnost podle mluvčího fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu, na kterém jsou založeny i pyramidové hry. Investoři v těchto systémech svěřují fondu peníze pod příslibem vysokého zhodnocení prostředků, provozovatel fondu ale peníze dál neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z prostředků těch, kteří do systému vstoupili až později.
„Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává,“ uvedl Ibehej.
Policie předpokládá, že během trestního řízení přibudou poškození a výše škody, kterou obvinění způsobili, ještě vzroste. „Případní další poškození mohou kontaktovat NCOZ prostřednictvím adresy: PO BOX 41/NCOZ, 156 80 Praha 5 - Zbraslav, či datové schránky: eesyd9x,“ doplnil mluvčí.
Na případu se podle Ibeheje podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu. V rámci prováděných úkonů s NCOZ spolupracovalo také Centrum zajištěných aktiv ministerstva vnitra (CENZA).
„Pokud se J.O. Investment zabývala investiční činností v takovém rozsahu, šlo o poskytování investiční služby na základě zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Pro tuto činnost je třeba licence obchodníka s cennými papíry, kterou vydává Česká národní banka. Nahlédnutím do obchodního rejstříku lze jednoduše zjistit, že firma takovou licenci neobdržela,“ řekl advokát Miroslav Hájek z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.
Pokud by byla licencovaným obchodníkem s cennými papíry, podléhala by dozoru ČNB, a je podle něj pravděpodobné, že by se tento případ vůbec nestal.
„Bylo dosti neopatrné svěřovat peníze osobě, která vedle toho, že neměla zákonem vyžadovanou licenci, mohla jen stěží poskytnout investorům adekvátní záruky návratnosti vložených peněz,“ dodal.
Jednatelem a zakladatelem firmy je čtyřiadvacetiletý Jakub Ortinský. Firma byla založena v roce 2016 a v obchodním rejstříku je jejich činnost vymezena jako „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Jejich internetové stránky sice fungují, ale dá se na ně vstoupit až po zadání hesla. V roce 2018 dostala firma od České národní banky pokutu 50 tisíc korun za porušení zákona o investičních společnostech a investičních fondech.