Pokud chcete změnit zdravotní pojišťovnu, udělejte to dnes. Jinak až za 1,5 roku

Kdo nestihne během dneška požádat o změnu zdravotní pojišťovny, na další přechod si počká rok a půl. Především lidem pojištěným u menších pojišťoven pak hrozí, že pokud se přestěhují, tak nenajdou lékaře, který by měl s jejich pojišťovnou smlouvu. A za ošetření si tak zaplatí ze svého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto.

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Zatímco ještě loni mohli lidé přestoupit jednou za čtvrtletí, od letoška to jde jen k 1. lednu, a to navíc za podmínky, že o to pojištěnec požádá minimálně půl roku předem. Jinými slovy, kdo zažádá dnes, přestoupí příští rok, kdo zažádá za týden, přestupu se dočká až v roce 2014.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek Petra Sehnoutky si můžete také poslechnout

Velké pojišťovny tvrdí, že se o své pojištěnce postarají a potřebné ošetření pacientům zajistí. A stejně argumentuje i Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví: „Roční lhůta pro změnu pojišťovny je ve vyspělých zemích naprosto běžná. V prvé řadě, a je to prioritou ministerstva zdravotnictví, je, aby pacient měl jistotu a garantovanou péči.“

Sami lékaři ale upozorňují, že je nereálné, aby pojišťovny jen kvůli jednomu pojištěnci uzavíraly smlouvy s dalšími zdravotnickými zařízeními. Zvlášť teď, kdy se snaží o opak a o co největší úspory.

Stejného názoru je i senátorka za ODS Alena Palečková. Argument ministerstva, že díky delším termínům pro přestupy si mohou pojišťovny lépe plánovat hospodaření, ji nepřesvědčil a prodloužení termínů považuje za omezování svobody pojištěnců.

„Svobodu omezuje proto, že neumíme administrativně vyřešit věci, které jsou s přechodem z pojišťovny do pojišťovny spojeny, což si myslím, že je právě špatný postup, že když něco neumím, tak omezím občana v tom, aby měl volnou volbu své zdravotní pojišťovny,“ říká Palečková.

Senátorka proto navrhla, aby se termíny přestupů vrátily do původního stavu, a to na jednou za čtvrt roku. V tom ji podpořil senát a teď se jejím návrhem bude zabývat vláda.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme