Po povodních lidé nahlásili pojišťovnám asi tisíc případů zničených aut. Některá jsou neopravitelná

Pojišťovny dál řeší škody, které napáchala v Česku v polovině září povodeň nejen na domech, ale třeba i na autech. Lidé už nahlásili pojišťovnám asi tisíc případů zničených aut. Ukazují to data jejich asociace. Vyřešeno mají likvidátoři zhruba třetinu událostí. Na peníze mají nárok majitelé vozidel, kteří měli sjednané havarijní pojištění nebo připojištění na živly k povinnému ručení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečva u Troubek kulminovala, voda se do vsi nedostala. Průsakem spodních vod je pod vodou pouze fotbalové hřiště.

Lidé po povodních nahlásili pojišťovnám asi tisíc případů zničených aut (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Generali Česká pojišťovna eviduje přes 400 vodou poničených vozidel. Mnoho z nich ale označí likvidátoři jako neopravitelná, říká mluvčí společností Jan Marek.

Pojišťovny mají po povodních nahlášeno 65 300 událostí. Vyplatily už přes miliardu korun

Číst článek

„Podle prvních předpokladů a s tím, jak nám klienti dodávají fotografie vozidel a jak probíhají prohlídky, půjde o totální škodu minimálně v polovině případů,“ popsal Marek pro Český rozhlas. Podobná odpověď přišla i od Kooperativy. U společnosti Uniqa čekají ještě na vyjádření likvidátorů.

Pojišťovny mají několik možností, jak určit zůstatkovou hodnotu vodou zaplaveného auta. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni je někdy částka uvedena přímo v pojistné smlouvě.

„Pojišťovna klientovi vyplatí buďto sjednanou pojistnou částku nebo obecnou cenu vozidla, která se pohybuje na trhu,“ uvedl Káňa. Kooperativa už klientům na zničených vozidlech po povodni vyplatila 9 milionů korun.

Odhad pojištěných škod z povodní stoupl na 19,3 miliardy korun. Dominují vytopené domácnosti

Číst článek

O to, co se stane s vrakem po likvidaci, se všechny námi oslovené pojišťovny nezajímají. Lze ho ale například rozprodat na náhradní díly, jak popsala Lenka Růžková z Uniqy.

„Když byl vůz vytopený a nemá poničenou karosérii, přesto ale byla cena opravy stanovena vyšší než hodnota vozu, stále je možné využít neponičené části a nabídnout je k prodeji na specializovaných aukčních portálech,“ řekla Růžková.

Společnost Cebia, která prověřuje historii vozidel, ale upozorňuje, že se po povodních pravidelně objevují na trhu s ojetými vozy. Společnost doporučuje lidem, aby si ojetiny před koupí důkladně prohlédli. Zaměřili se na zbytky bahna, na korozi a taky na nepravidelný chod motoru.

Luděk Hubáček, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme