Expremiér Nečas dvakrát křivě svědčil, rozhodl odvolací soud. Potvrdil mu podmínku a peněžitý trest

Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové). Ve čtvrtek se na tom shodl odvolací soudní senát, který Nečasovi potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest ve výši 100 000 korun. Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze.

Praha (Aktualizováno: 12:02 11. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas u soudu

Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky Jany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nečas lživě vypovídal v případu zneužití Vojenského zpravodajství, jež v roce 2013 přispěla k pádu jeho vlády. Expremiér trvá na tom, že hovořil pravdu.

Expremiér Nečas lhal ve prospěch manželky, rozhodl soud. Dostal podmínku a pokutu 100 tisíc

Číst článek

Předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Veronika Čeplová poukázala na to, že Nečas měl u soudu v kauze Vojenského zpravodajství možnost odmítnout výpověď vůči blízké osobě, což neučinil. Zároveň byl řádně poučen o tom, že v takovém případě musí mluvit pravdu.

Ke čtvrtečnímu odvolacímu zasedání předvolala soudkyně na návrh obhajoby jak Nečasovou, tak i odsouzené zpravodajce Milana Kovandu a Ondreje Páleníka, všichni ale využili svého práva nevypovídat.

Nečasova někdejší milenka a šéfka jeho kabinetu Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu první manželku Radku a také dva zaměstnance Úřadu vlády. Na základě Nečasových výpovědí z let 2015 a 2017 soud nejprve ženu opakovaně osvobodil.

‚Žije řádně.‘ Prezident dal milost Nečasové, trojice odsouzených zpravodajců se to podle advokátů netýká

Číst článek

Nakonec ji justice potrestala nejpřísnějším možným podmíněným trestem a maximálním – tedy desetiletým – zákazem činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Bývalý prezident Miloš Zeman Nečasové před koncem svého mandátu udělil milost: prominul jí zbytek zkušební doby.

Nečas tvrdí, že požádal Nagyovou, aby mu zprostředkovala pomoc zpravodajců, protože cítil obavu o své bezpečí. Soudy ale dospěly k názoru, že iniciátorkou sledování byla výlučně Nagyová, která chtěla získané informace zneužít k osobnímu prospěchu.

Čeplová ve čtvrtek podotkla, že pokud by Nečas skutečně pociťoval obavy o bezpečí sebe a své rodiny, mohl se obrátit na tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondru. „To, co tvrdil obžalovaný Nečas – že Saša Vondra neměl čas – vyvrátil sám Vondra v pozici svědka,“ poznamenala. „Pan doktor Nečas je velice inteligentní osoba znalá poměrů – věděl, že pokud by na ministra obrany vznesl požadavek, ten by to zadal Vojenskému zpravodajství,“ doplnila.

U Obvodního soudu pro Prahu 1 čelí Nečas s manželkou ještě další obžalobě, a to v případu údajného podplacení poslanců ODS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme