Ministr Krčál po 20 dnech rezignuje. ‚Nechci být zátěží,‘ řekl kvůli podezření z opisování

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) rezignoval. Stalo se tak pouhý den poté, co se objevilo podezření, že opsal část své bakalářské práce. Je už druhým členem vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), který skončil kvůli plagiátorství. Minulý týden rezignovala na post šéfky resortu spravedlnosti Taťána Malá (ANO), která podle expertů opisovala dokonce ve dvou diplomových pracích.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:25 17. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD při tiskové konferenci v Lidovém domě.

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD při tiskové konferenci v Lidovém domě. | Foto: Krumphanzl Michal | Zdroj: ČTK

„Na vypracování mé bakalářské práce jsem strávil mnoho času, připouštím ale, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení. Za standardní politické situace bych je nepovažoval za natolik zásadní, aby ohrozily moje postavení ministra práce a sociální věcí, ovšem vzhledem k současné politické situaci a tomu, jakou práci dalo následně sestavení vlády s důvěrou, nechci být zátěží,“ řekl Krčál v úterý na tiskové konferenci v Lidovém domě.

Nejkratší funkční období ministrů ČR

Ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) - 8 dní
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) - 13 dní
Ministryně kultury Helena Třeštíková (za KDU-ČSL) - 16 dní
Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) - 20 dní

„Nabídl jsem předsedovi naší strany rezignaci a později podám i demisi člena vlády,“ dodal ostupující ministr, který své rozhodnutí zdůvodnil i předcházením stresu a zdravotním stavem. „V minulosti jsem prodělal těžké onkologické onemocnění, které bylo spojeno se stresem,“ řekl.

Novou ministryní má být Maláčová

Tiskové konference se účastnil i předseda strany a ministr Jan Hamáček. „Já bych chtěl Petrovi poděkovat za to jeho nelehké rozhodnutí a práci, kterou odvedl při rozjezdu fungování MPSV. Jeho rozhodnutí respektuji a přijal jsem nabídku rezignace. Před několika minutami jsem mluvil s panem premiérem, informoval jsem ho o vývoji situace a o tom, že pan ministr podá demisi.

Premiéru Babišovi Hamáček podle svých slov sdělil, že do uvolněné funkce nominuje Janu Maláčovou, současnou ředitelku rodinné politiky ministerstva. „Paní Maláčová je odbornicí na tuto problematiku a nebude mít problém převzít štafetu pro Petru Krčálovi.“

Reakce na Krčálovu rezignaci: Nemít diplom je v Babišově vládě výhoda, změny si nestačíme zapisovat

Číst článek

Babiš: s Maláčovou problém nemám

Rezignaci Krčála jako jediný scénář řešení situace viděl premiér Babiš. „Rezignace Petra Krčála byla jediným možným řešením. Výběr nástupce nechám na ČSSD. Pokud na MPSV přijde paní Maláčová, její studium v zahraničí bude určitě ve vládě plus,“ sdělil České televizi premiér.

„Oceňuju, že to pan Hamáček vyřešil rychle. Doufejme, že zbytek vlády má diplomy v pořádku, a že už nebudeme řešit takové problémy,“ řekl pak na odpolední tiskové konferenci před Úřadem vlády.

S nominantkou ČSSD prý problém nemá. „Potkal jsem ji (Janu Maláčovou, pozn. red.) jednou, z vlastní iniciativy jsem ji kontaktoval. Diskutovali jsme o koncepci rodinné politiky, strávil jsem s ní hodinu a měl jsem z ní dobrý pocit.“

„ČSSD jasně řekla, koho nominuje, já tu paní znám a myslím si, že je to z mého pohledu asi dobrá nominace. Chci to zprocesovat co nejdříve, aby se dalo říct, že je vláda v plném počtu. Ten resort je z hlediska programu naší vlády klíčový. Musíme spustit reformu důchodů,“ dodal Babiš.

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD a předseda strany Jan Hamáček při tiskové konferenci v Lidovém domě. | Foto: Krumphanzl Michal | Zdroj: ČTK

Hrad: personální obsazení projednáme v sobotu

Prezident Miloš Zeman bude s premiérem mluvit o situaci v čele ministerstva práce a sociálních věcí v sobotu v Lánech po jednání expertního týmu hlavy státu. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Expertní tým prezidenta se v Lánech schází pravidelně. Tentokrát budou v sobotu Zemanovi poradci jednat o rozpočtu. Na schůzce bude Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Po ukončení jednání bude pan prezident hovořit s panem premiérem o otázce ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl Ovčáček.

Krčálova bakalářská práce

Server Seznam Zprávy.cz v pondělí upozornil na to, že je v Krčálově bakalářské práci mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. Krčál práci obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal Seznam.

Závěrečné práce českých politiků: zvětšená písmena kvůli rozsahu i okopírovaná maturitní otázka

Číst článek

Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server.

Ministr ještě v pondělí tvrdil, že si shody neumí vysvětlit a že na své práci pracoval poctivě.

Rezignace Taťány Malé

Kvůli podezření z opisování v diplomových pracích už v červenci odstoupila ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Radiožurnál koncem června upozornil, Specializovaný systém na odhalování plagiátů odhalil opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006.

Podezření z plagiátorství se poté objevilo i u druhé vysokoškolské práce. Šlo o text na téma „Mikroklimatické podmínky v chovu králíků“, kterou Malá obhajovala v roce 2005 na brněnské Mendelově univerzitě a získala díky ní titul Ing.

Taťána Malá následně 9. 7. 2018 rezignovala, stalo se tak pouhých 13 dní od jejího uvedení do funkce.

Petr Krčál

Datum a místo narození: 20. srpna 1964, Velké Meziříčí

Vzdělání: absolvoval elektrotechnické učiliště (1982), později složil maturitu (1988); vystudoval sociální pedagogiku na zlínské Univerzitě Tomáše Bati (2007) a andragogiku na Univerzitě Jana Amose Komenského (2009)

Dosavadní funkce: ministr práce a sociálních věcí (od 27. června 2018); předseda krajské organizace ČSSD na Vysočině (od listopadu 2013);

Kariéra: pracoval ve strojírně ve Žďáru nad Sázavou, v letech 1989 až 1996 vedl organizaci Mládí Vysočiny, která se věnuje aktivitám pro děti a mládež; od roku 1996 působí profesionálně v politice - byl okresním tajemníkem ČSSD (1996 až 1998), čtyři roky asistentem poslance ČSSD Karla Černého, působil jako tajemník a poradce na ministerstvu obrany (2003 až 2007) nebo krajský volební manažer ČSSD (2007 až 2008); před příchodem do čela MPSV působil jako ředitel Domova Jeřabina Pelhřimov, který se stará o lidi s mentálním postižením (od dubna do června 2018)

Působení v politice: krátce před listopadem 1989 vstoupil do KSČ; od roku 1996 je členem ČSSD, působil mj. jako místopředseda jihomoravské organizace (v 90. letech) nebo šéf žďárské okresní organizace; v letech 2002 až 2010 byl zastupitelem obce Polnička, kde působil i jako radní; v letech 2008 až 2016 byl zastupitelem Kraje Vysočina a také radním odpovědným za sociální oblast; od srpna 2016 byl několik měsíců politickým náměstkem ministryně práce Michaely Marksové, poté byl od ledna 2017 zhruba rok ve stejné funkci u ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky

Rodina: je ženatý, má tři děti

- Do čela vysočinské krajské organizace sociální demokracie byl Krčál zvolen v listopadu 2013 na konferenci, která zároveň podpořila Bohuslava Sobotku proti jeho stranickým oponentům kolem Michala Haška. Krčála delegáti vybrali už v prvním kole, přestože za favorita byl považován jeho kolega z krajské rady a náměstek hejtmana Libor Joukl.

- V roce 2013 neúspěšně kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, v loňských sněmovních volbách se o poslanecké křeslo neucházel.

- Už v roce 2014 byl navržen na ministra práce a sociálních věcí, kvůli vážným osobním důvodům se ale vzdal nominace.

- Je spoluautorem knihy Žďáráci v letectvu krále Anglie (1940-1945), která se věnuje regionálním osobnostem bojujícím za druhé světové války u britského Královského letectva.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme