Petice osobností viní prezidenta Zemana z útoku na svobodu projevu

Prezident Miloš Zeman sklidil za svůj inaugurační projev ostrou kritiku. Skupině osobností vadí, že nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií. Petici poslali premiérovi Petru Nečasovi i dalším politikům a žádají je o vyjádření jasného stanoviska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inaugurace nového prezidenta. Nový prezident Miloš Zeman při prezidentském  projevu

Inaugurace nového prezidenta. Nový prezident Miloš Zeman při prezidentském projevu | Foto: Filip Jandourek

Zemanova slova odsoudili mimo jiné spisovatelé Ivan Klíma a Jáchym Topol, historik Petr Placák nebo publicisté Bohumil Doležal a Leo Pavlát. Celkem je pod peticí na devět desítek podpisů.

„Chtěli jsme poukázat na něco, co si myslím, že je velmi závažný a hrubý útok na demokratický systém v této zemi, protože k němu svobodná média neodmyslitelně patří,“ přiblížil Placák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Petr Placák a senátor za SPOZ Vladimír Dryml rozebírali kritizovanou pasáž Zemanova inauguračního projevu

Během projevu si Miloš Zeman stanovil hlavní cíle, na které by se ve funkci prezidenta rád zaměřil, mezi jinými i potírání „ostrovů negativní deviace“. V této souvislosti nová hlava státu zmínila kmotrovskou mafii, neonacisty a některá média.

„Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, mediální masáž a manipulaci veřejným míněním. Tu část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí,“ řekl Zeman o novinářích a vysloužil si potlesk sálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Socioložka Jiřina Šiklová vysvětlila, proč se k petici připojila

Prezident prý uplatnil v projevu princip kolektivní viny. Takový postoj je podle organizátorů petice bezprecedentní v celém polistopadovém vývoji a nepřímo útočí na svobodu slova.

To, že mu politici a další přítomní ústavní činitelé tleskali, je podle Placáka známkou přežívajícího nedemokratického myšlení.

„Tam nejsou žádné vznosné myšlenky na to, že může být dalších pět let prezidentem. A jestliže se tedy zmíní o médiích jako o svém malém hlavním nepříteli na úrovni, na jaké jsou zmíněni neofašisté, tak si myslím, že je to trochu trapné,“ myslí si o kritizované pasáži socioložka Jiřina Šiklová.

Připomněla, že Miloš Zeman jako každý politik média potřebuje. Podle Šiklové je tedy buď naivní, nebo se na sebe jen snažil výrazně upozornit.

Zeman prý názor nezměnil

Mluvčí prezidenta Hana Burianová Českému rozhlasu oznámila, že prezident si za svými názory plně stojí. „Sepsání petice je svobodné právo každého občana, takže to je v tuto chvíli jediný komentář, který k tomu poskytujeme. Určitě se se zněním celé petice v nejbližších dnech seznámíme,“ uvedla.

Senátor za SPOZ Vladimír Dryml zdůraznil, že prezident má právo na názor. „To nebyl útok na všechna média, ale pouze na některá. A jak prezident, tak možná i já mám osobní zkušenost s některými médii. Média musejí prodávat a musejí nás do určité míry dehonestovat. Politik si musí nechat líbit prakticky vše,“ vysvětlil.

Za nebezpečné považuje především to, že některá média v současné době rozdělují společnost a radikalizují ji. Signatáři petice jsou podle něj navíc převážně voliči Karla Schwarzenberga zklamaní z prohraných voleb.

„Bylo to upozornění na některé novináře, nebylo to na všechny. Je většina solidních novinářů, ale jsou někteří, kteří se chovají jako paparazzi. A možná že by bylo daleko vhodnější, kdyby se dneska společnost zklidnila, a ne aby se ještě radikalizovala některými peticemi,“ dodal Dryml.

Jana Zemanová, Helena Šulcová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme