Pěstouni by si mohli od nového roku polepšit. Podle některých to bude pořád málo

Péče o ohrožené děti jako služba státu. Tak možná většina z nás pěstounskou péči ještě nevnímá. A přesto tomu tak je. Lidé, kteří nabídnou svoji rodinu, čas a péči dětem, které v té vlastní být nemohou, to nedělají jen pro děti a sebe, ale vlastně pro nás všechny. Měli by za to nově od státu dostat i víc peněz, i když ani to podle některých nestačí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto)

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„V průměru je na jedno zdravé dítě od čtyř do šesti tisíc. Spočítáte si stokorunu na stravování, tak to jsou už tři tisíce měsíčně jenom na stravování,“ spočítala pěstounka šesti dětí, které jsou všechny nějak zdravotně hendikepované. Jméno uvést nechce, protože jak říká, lidská závist je nekonečná.

„Kde je oblečení, kde jsou boty, kde jsou kroužky, kde je školné, kde je doprava? To se přece nedá takhle brát, že to stačí,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek Věry Masopustové si můžete také poslechnout

S náhradní maminkou šesti dětí jsme se sešli v poslanecké sněmovně u kulatého stolu k novele zákona o sociálně právní ochraně dětí. Podle té vláda zvýší jak příspěvek na dítě, tak odměnu pro pěstouna. Pokud se bude starat například o čtyři děti a z toho jedno postižené dítě, měl by měsíčně brát 24 115 korun čistého, stejná částka pak bude i za čtyři postižené děti. Stačí to?

„Je pravda, že všechny peníze jdou do dětí a já si neušetřím, ani si nedovolím nic zvláštního pro sebe, protože jsem ráda, že dětem můžu dát to, co potřebují,“ dodává pěstounka.

Dostatek pěstounů bude za pět až sedm let, říká manažer Sdružení pěstounských rodin

Číst článek

Ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí Miloslav Macela se na věc dívá jinak. Podstatné podle něho je, že se i v této době peníze na pěstounskou péči vůbec zvyšují.

„Je potřeba říct, že u nejčetnější kategorie pěstounů dochází k více než zdvojnásobení stávající odměny. U všech kategorií pěstounů se to navyšuje, u některých méně, u některých více, ale k navýšení skutečně dochází. A je to, v kontextu se současnou ekonomickou realitou, maximum toho, čeho lze dosáhnout. Také si dovedu představit, že mohou být pěstouni odměňováni ještě lépe, ale skutečně to závisí na celkové ekonomické situaci státu,“ vysvětluje Macela.

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí řeší daleko víc, než jen ‚odměny pro pěstouny a příspěvky na děti‘. Obecně je jejím cílem, aby se o ohrožené děti staraly místo ústavů pěstounské rodiny, rozšířil se počet krátkodobých pěstounů a v nejlepším případě děti zůstaly u svých rodičů pod dohledem odborníků. Novela by měla platit od příštího roku.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme