Peníze na první dodávku. Česku se podařilo získat finance na 300 000 dělostřeleckých granátů
Dosud se podařilo vybrat dostatek peněz na nákup první dodávky 300 000 dělostřeleckých granátů pro pomoc Ukrajině, uvedl v pátek na sociální síti X premiér Petr Fiala (ODS). Cílem české iniciativy je ale poslat granátů daleko víc a hledání partnerů podle Fialy pokračuje. Práce a pomoc Ukrajině tímto nekončí, doplnil předseda vlády.
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo shromáždit potřebnou částku na nákup 800 000 kusů dělostřelecké munice ze zemí mimo EU. Do pomoci, kterou iniciovalo Česko, se zapojí dalších 18 států. „K dnešnímu (čtvrtečnímu) ránu jsme shromáždili celkovou částku pro nákup veškeré munice, tedy těch 800 000 kusů,“ řekl prezident.
Fiala však v pátek potvrdil následné vyjádření poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara pro Deník N, že celkové náklady pokryté nejsou a prezident pravděpodobně mluvil o první dodávce.
Premiér v pátek uvedl, že se zatím vybralo dost peněz na nákup první dodávky 300 000 dělostřeleckých granátů. „V hledání partnerů pokračujeme, abychom mohli Ukrajinu i nadále podporovat ve statečném boji proti ruskému agresorovi,“ uvedl Fiala. Poděkoval všem zemím, které se dosud do české iniciativy zapojily.
15 států
Český prezident Petr Pavel minulý týden uvedl, že zájem zapojit se do českého plánu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU projevilo 15 států.
‚Pokrok ohledně české iniciativy.‘ Munice může přijít Kyjevu v řádu týdnů, prostředky jsou téměř kompletní
Číst článek
Podle dostupných informací jsou mezi nimi například Kanada, Francie, Německo, Dánsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, které celkem poskytne 250 milionů eur, či Belgie s příspěvkem 200 milionů eur.
O možnosti zakoupit ve třetích zemích dělostřelecké granáty pro Ukrajince informoval prezident na mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Řekl, že Česko v mimounijních státech lokalizovalo 500 000 kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300 000 kusů v sovětské ráži.
Britský list Financial Times napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů (asi 35 miliard korun). Částky od jednotlivých států Pavel ve čtvrtek zmiňovat nechtěl.