Policie odložila případ bankéře Pokludy, který prodal padělané obrazy za miliony i Jiřině Bohdalové
Policie odložila případ privátního bankéře Radka Pokludy, který prodával zřejmě falza uměleckých děl známým osobnostem. Jak upozornil Radiožurnál, některé obrazy skončily například u režiséra Ivana Zachariáše, herečky Jiřiny Bohdalové nebo ředitele rádia Impuls Jiřího Hrabáka. Odložení není zcela definitivní, někteří poškození proti tomu podali stížnost, o které teď rozhoduje Městské státní zastupitelství v Praze.
Dnes už bývalý bankéř Komerční banky Pokluda podvedeným tvrdil, že umělecká díla jsou z majetku banky. Podle policie ale ve skutečnosti pocházely od překupníka obrazů Jaroslava Fröhlicha.
„Paní Bohdalová měla jako dlouhodobá klientka Komerční banky přiděleného bankéře, který jí v rámci své činnosti nabízel obrazy renomovaných českých malířů. Pan bankéř to vždy prezentoval tak, že jsou to nějaké propadlé zástavy Komerční banky,“ řekl před časem Radiožurnálu advokát Jiřiny Bohdalové Michal Morawski.
Herečka Bohdalová mezi podvedenými. Bankéř prodával za miliony padělané obrazy celebritám
Číst článek
Herečka a několik dalších lidí si obrazy od bankéře Radka Pokludy koupili. Nešlo ale o majetek banky, ve skutečnosti Pokluda umělecká díla kupoval v galerii, kam je prodával podnikatel Jaroslav Fröhlich.
Policie je přesvědčena, že šlo o falza. Zda Pokluda věděl, že jde o padělky, se neví. Ani policii se to nepodařilo prokázat, a tak případ odložila.
„Případem údajného prodeje falzifikátů uměleckých děl se zabývali vyšetřovatelé Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy pro podezření z trestného činu podvod. Kriminalisté v rámci prověřování zjistili, že v daném jednání nejde o podezření ze spáchání trestného činu a celou věc na konci října letošního roku odložili,“ popsala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.
Obžalovaní manželé
V Hongkongu vydražili Warholův obraz Mao Ce-tunga. Sběratel za něj zaplatil přes 315 miliónu korun
Číst článek
Komerční banka už před časem odmítla probíhající trestní řízení komentovat. Ke kauze se nevyjádřil ani bankéř Pokluda. Když zjistil, že se o obrazy zajímá policie, tak zmizel. Jiná část kauzy ale míří před soud. Státní zástupce obžaloval z podvodu Jaroslava Fröhlicha a jeho ženu Evu, kteří obrazy do galerií dodávali.
„Jsou obžalováni pro podvody, kdy měli distribuovat padělky obrazů české moderny za bezmála 31 milionů korun. O prodej dalších obrazů v hodnotě dalších 50 milionů korun se pokusili a další obrazy měli k prodeji připraveny. U nich byla zjištěna možná prodejní cena přes 40 milionů korun,“ vyjmenovává státní zástupce Michal Togner.
Fröhlichovi bojují za to, aby o kauze nerozhodoval ostravský soud, kde se případ vyšetřoval, ale soud v Praze.
Do Česka zamíří obraz vyhlazení Lidic. V 50. letech ho zastavily dohady o zaplacení cesty z Londýna
Číst článek
„Manželé Fröhlichovi požádali o delegaci věci do Prahy. Trestní řád hovoří, že takovými důvody je třeba hospodářská stránka věci,“ vysvětluje advokát Fröhlichových Tomáš Kaiser.
S jednou stížností ale už manželé neuspěli. Ústavní soud nedávno zamítl stížnost Jaroslava Fröhlicha, v budoucnu se tedy bude rozhodovat jen o požadavku jeho manželky Evy.
„O druhé ústavní stížnosti zatím Ústavní soud nerozhodl a nelze zatím sdělit ani orientační termín rozhodnutí. Dá se ovšem obecně říci, že v podobných věcech Ústavní soud rozhoduje průměrně v období kolem šesti měsíců,“ dodává mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.
Fröhlichovi obchodovali s díly třeba od Josefa Čapka, Josefa Lady, Emila Filly, Václava Špály nebo Jana Zrzavého. Brání se tím, že všechny obrazy nakupovali jako pravé a měli k nim i znalecké posudky.