Právník Dostál: Vláda si může udržet opatření i bez nouzového stavu, musí je ale podat kvalitněji
Vláda ve čtvrtek žádá o prodloužení nouzového stavu. Pro tentokrát už ale nemá podporu komunistů a musí najít spojence mezi opozicí. Právník a specialista na oblast zdravotnictví Ondřej Dostál, který působí jako hlavní expert Pirátů, je přesvědčen o tom, že možnosti zákona o ochraně veřejného zdraví jsou dostatečně široké pro prodloužení většiny opatření. Přesto by se ale klonil k variantě vzniku zvláštního pandemického zákona.
„I kvůli dořešení problémů s kompenzacemi a náhradami škod,“ vysvětluje Dostál svůj postoj. „Daly by se dočistit některé záležitosti, na které zákon o ochraně veřejného zdraví nebo další legislativa úplně nepasují.“
Zákon o ochraně veřejného zdraví umožňuje mnohé, výrazně ale vzroste požadavek na kvalitu opatření
V případě, že se vláda se sněmovnou na prodloužení nouzového stavu nedomluví, jsou její kompetence ve vyhlašování restrikcí stále poměrně široké. „Velká část omezení je možná i podle platného zákona. Jde třeba o omezení hotelů, restaurací a barů, cestování z jiných zemí, omezení konání slavností, filmových představení, divadel, trhů,“ vyjmenovává Dostál.
„Výrazně ale vzroste požadavek na kvalitu nařízených opatření, protože ta budou přezkoumatelná obecnými soudy,“ upozorňuje.
Dostál připomíná i to, že zákon o ochraně veřejného zdraví obsahuje velmi tvrdé sankce s rozptylem od nuly do tří milionů korun.
Za lichý považuje expert Pirátů tvrzení některých členů vlády, že bez nouzového stavu nebude možné nasadit pro výpomoc s pandemií vojáky. „Myslím si, že výkladem zákona o ozbrojených silách lze dojít k tomu, že na základě paragrafů 14 až 18 je možno armádu použít i ke zvládání zdravotních problémů.“
Pokud jde o variantu, kterou několikrát zmínil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) – tedy že vláda vyhlásí nouzový stav i bez souhlasu sněmovny – byl by Dostál opatrný.
„Kdyby vláda vyhlásila ten samý nouzový stav, se kterým Parlament vyslovil nesouhlas – tedy dala sama sobě ten samý bianco šek, který už jí sněmovna dát nechce – tak by se jednalo o záležitost jednoznačně protiústavní a právně velmi pochybná by potom byla i závaznost opatření, která se na základě takového nouzového stavu vydávají.“
K čemu by ale vláda eventuálně přistoupit mohla, je podle právníka velmi úzké vymezení nouzového stavu jen na ty zásahy do práv a svobod, které nelze udělat podle žádného stávajícího zákona.
Dramatické výkřiky
Premiér Andrej Babiš (ANO) vzkázal poslancům ze své návštěvy v Srbsku, že pokud nouzový stav neprodlouží, padne na ně přímá odpovědnost za smrt jejich spoluobčanů.
Komentátor serveru Seznam Zprávy Petr Holub je přesvědčen, že podobná prohlášení českého předsedy vlády svědčí o politické krizi. „Pokud už bychom šli do takovýchto morálních rozměrů, tak by byla vina na celé politické třídě a největší asi právě na premiérovi,“ hodnotí.
A dodává, že model „buď nouzový stav, nebo nic“ je těžko snesitelný nejen pro opozici, ale i pro obyvatelstvo.
„Jednou nouzový stav musí skončit a vynucovat si ho takovými dramatickými výkřiky nakonec nemá věcný smysl a právě tato strategie je nakonec tím, co může ohrozit zdraví populace, protože hrozí tím, že nedojde k vůbec žádné dohodě.“
Ta je přitom možná, myslí si Holub, který zároveň věří, že vznik pandemického zákona by se mohl stihnout v řádu dní.
Více si poslechněte v audiozáznamu, ptá se Šárka Fenyková.