Babiš: Kdo z poslanců neschválí nouzový stav, bude zodpovědný za smrt lidí

Kdo ve čtvrtek nebude v Poslanecké sněmovně hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zodpovědný za smrt svých spoluobčanů. Babiš to ve středu řekl novinářům při návštěvě Srbska. Kritizoval v té souvislosti to, že opozice na jednání o prodloužení nouzového stavu přináší rozpočtová témata. Kabinet žádá sněmovnu, aby nouzový stav mohl pokračovat i po 14. únoru, podporu dosud nemá.

Aktualizováno Praha/Bělehrad (Aktualizováno: 17:37 10. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš v Srbsku

Premiér Andrej Babiš v Srbsku | Foto: Darko Vojinovic | Zdroj: ČTK/AP

„Pokud někdo zítra (ve čtvrtek) neschválí nouzový stav, tak bude přímo odpovědný za smrt našich spoluobčanů. Přímo odpovědný. Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko,“ prohlásil Babiš.

‚Nenecháme se vydírat.‘ Opoziční politici odmítli Babišův výrok, že budou moct za mrtvé

Číst článek

Nouzový stav podle něj nic společného s rozpočtem nemá. „Pokud máme bojovat proti covidu, tak musíme dělat nějaká opatření. Pokud chce někdo odvolat armádu (z nemocnic) a kolaps našeho zdravotnictví, tak prosím, ať si to vezmou na triko,“ dodal premiér.

Premiér uvedl, že kabinet potřebuje nouzový stav a související nástroje pro zvládání epidemie.

„Zítra (ve čtvrtek) měla být vláda o rozpočtu, tu odložíme na pondělí, zítra ráno se musíme domluvit, jak budeme postupovat,“ prohlásil Babiš.

ANO a ČSSD pro, ostatní proti

Podporu prodloužení nouzového stavu vyloučili dříve komunisté a SPD, nyní také koalice ODS, lidovců a TOP 09 a také Piráti a hnutí STAN.

Nouzový stav tak zatím kromě ANO podporuje jen ČSSD. „Covidové počty jsou varovné. Bez nouzového stavu se zhroutí nemocnice. To není strašení, ale realita. Apeluji na kolegy z opozice, pojďme ještě jednat, i když jejich rozladění chápu,“ uvedl na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr Blatný: Pokud nám budou chodit vakcíny, budeme mít v létě sedm milionů naočkovaných

Číst článek

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky se ale premiér dohodnout nechce: „Po jednání dlouhodobě voláme, od neděle jsem se o dohodu osobně snažil, ale ze strany premiéra žádná snaha dohodu nalézt.“

Kabinet nežádá nouzový stav pro sebe, ale proto, aby mohl chránit lidi, dělat opatření a nasazovat vojáky na pomoc do nemocnic, uvedl premiér.

„Opoziční strany si pletou stav epidemie a v nemocnicích s rozpočtovými nároky. Nemůžeme přece vázat opatření v rámci nouzového stavu na nějaké rozpočtové dopady,“ doplnil.

Když opozice s vládou jedná, jde jí podle premiéra pouze o publicitu. Po nedělním jednání s předsedy Pirátů a Starostů a nezávislých předal návrhy stran ministrům. „I když jsme některé věci zrealizovali, tak i Piráti to odmítli. Tam jde vždy o zviditelnění, o tu tiskovku po tom jednání. To je tak vše, co opozice sleduje,“ konstatoval.

Jako v uzavřené Litovli

Hygienici měli také podle premiéra šíření epidemie koronaviru na Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku už dávno řešit modelem, jaký použili loni v Litovli na Olomoucku. Odpověděl tak při návštěvě srbského Bělehradu na dotaz novinářů k opatřením, která má ve čtvrtek pro Karlovarský a Královéhradecký kraj přijmout vláda. Litovel a přilehlé obce, kde žije na 24 tisíc lidí, byla loni uzavřena od 16. do 30. března.

Vláda projedná cílená opatření pro Královéhradecký a Karlovarský kraj, uvedl Hamáček

Číst článek

Babiš dodal, že konat by měla hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Já ji vyzval, aby už konečně hygiena zásadně dělala opatření, včera opakovaně,“ uvedl. Problém na Sokolovsku, Chebsku a Trutnovsku podle něj trvá už dlouho. Dotaz ke spokojenosti s prací Rážové ponechal bez komentáře.

Vyjmenované okresy jsou podle premiéra centry nákazy s obrovským počtem nakažených. „A tady myslím, že hygiena už měla dávno konat, aby se nákaza nešířila do okolních oblastí,“ řekl. Výsledkem šíření koronaviru v těchto regionech jsou přeplněné nemocnice, které jedou na doraz.

Premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula doplnil, že specificky loni hygiena postupovala také v Moravskoslezském kraji a nákaze v OKD. Není podle něj důvod, aby tam, kde se nákaza šíří rychle, nebyla jiná opatření. „To je cesta, jak eliminovat to obrovské zatížení,“ konstatoval.

O tom, že vláda ve čtvrtek přijme opatření pro Karlovarský a Královéhradecký kraj, informoval po středečním jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček. Vyloučil hermetické uzavření krajů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme