Zábava i výdělek pro hackery. ‚Profil na sociální síti vám mohou odcizit kvůli výkupnému,‘ říká odbornice

Sociální sítě jsou dnes pro mnohé uživatele takovým novodobým fotoalbem, deníčkem a památníčkem v jednom. Jsou ale skupiny lidí, kteří profily na facebooku nebo instagramu kradou a využívají k vlastnímu prospěchu – k rozšiřování reklamy nebo virů. Hackeři se nabourají do profilu na sociálních sítích, změní vaše heslo a účet dál využívají pod jiným jménem. Původní majitel tak přichází o vzpomínky, které sbíral dlouhé roky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co s ukradeným účtem na facebooku nebo instagramu zloděj udělá?

Co s ukradeným účtem na facebooku nebo instagramu zloděj udělá? | Foto: ThoughtCatalog | Zdroj: Fotobanka Unsplash | CC0 1.0

„Když jsem se chtěla přihlásit na svůj instagram, tak mi to nešlo. Psalo mi to, že je nový uživatel. Můj nickname byl přejmenovaný. Všechno je nenávratně pryč. Přišla jsem o 300 fotek,“ popisuje Vanda z Prahy, která si na instagram ukládala hlavně fotky jídla a rodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chránit své sociální sítě proti odcizení?

Kvůli krádeži svého profilu kontaktovala správce instagramu. Ten po ní chtěl, aby prokázala, že je to její účet.

Pošlete fotku a kód

Citujeme z písemné konverzace: „Abychom vám mohli pomoct, musíte potvrdit, že jste vlastníky tohoto účtu. Přiložte fotku a kód. S pozdravem tým instagramu.“

Po odeslání fotky i kódu se už správce neozval a účet dál funguje pod jiným jménem. Odbornice na sociální sítě Marie Grafová říká, že se účty kradou z několika důvodů. Může to být zábava pro hackery, kteří profily využívají k šíření virů nebo na nich vydělávají.

„Útočník váš profil třeba zařadí do pomyslné lajkovací armády, kterou podporuje další jiné účty – dává jim srdíčka a tím jim pomáhá s viditelností. Útočník může také využít vaše odběratele – sdílí reklamy. Například na fake módních značek. Nebo posílá pornografický obsah, který je má nalákat na jiný web,“ popisuje Grafová.

Twitter měl přístupové údaje uživatelů v nezakódovaném počítači. 'Změňte si heslo,' vyzval

Číst článek

Grafová dál vysvětluje, že útočník může mít zájem také o informace: „Ať už to jsou zprávy, uložené údaje. Může jít i o únos účtů kvůli výkupnému, to jsem zaznamenala jen v malém množství v USA.“

Další odborník na nová média Vojtěch Bednář popisuje, že účty na sociálních sítích jsou vystavené riziku útoku neustále. Doporučuje, aby lidé denně využívali dvoufázového přihlašování – tedy zadání jména, hesla a kódu z potvrzovací SMS zprávy: „Takové ověření je komplikující, ale zvyšuje bezpečnost.“

Odborník na sociální sítě Bednář zmiňuje i hesla, kterých máme mít stejně jako sociálních sítí. „Pro každou jednu sociální síť máme používat jedno heslo. Už nejde o směsici malých a velkých písmen, vykřičníků a tak dále.“

Na zabezpečení profilů upozorňují i sami správci sociálních sítí na svých webech.

Jak nastavit dvoufázové přihlášení na instagramu ukazuje například toto video:

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme