O trestu by se mohli obžalovaní dohodnout se státním zástupcem

Zrychlení soudního řízení, takové ambice si klade novela trestního řádu, která dnes v prvním čtení prošla poslaneckou sněmovnou. Obsahuje totiž dohodu o vině a trestu. S výjimkou závažných trestných činů, které končí smrtí oběti, by se totiž obvinění mohli domluvit na trestu se státním zástupcem. Pokud se k porušení zákona sami přiznají. Ulevit by se tak mělo přetíženým soudům, které řeší konkrétní kauzy třeba i několik let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto)

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

„O tom, jakých případů by se tato novela týkala, povedeme ještě na půdě poslanecké sněmovny jednání. Jaké trestné činy bude možné vyřešit i bez hlavního soudního řízení bude věcí politického rozhodnutí. Mohu uvést příklad ze Slovenska, kde dohodu o vině a trestu zavedli na veškeré trestné činy a vedlo to k výraznému zkrácení délky soudního řízení,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že by to zatím raději zúžil na méně závažné trestné činy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele trestního řádu mluvil na Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Je třeba zdůraznit, že taková dohoda v žádném případě nemá vést k tomu, že by pachatel dostal mírnější trest. Ten trest musí být přiměřený. Ale vede to k tomu, že už se rozhodne na základě důkazů z předchozích fází řízení a neprobíhá složité hlavní líčení. Takovou dohodu musí vždy odsouhlasit soud, který je odpovědný za to, že trest, jenž je takto určen, bude přiměřený,“ pokračuje Pospíšil.

Podle něj zavádějí do svých právních řádů takzvané odklony všechny země Evropské unie. V případě, kdy je zjevné, že se trestný čin stal a pachatel se přizná. Trestní soudní řízení je naopak velmi nákladné.

„Pokud bude mít soud pochyby, že to ten dotyčný spáchal, či bude mít pochyby o přiměřenosti sankce, neodsouhlasí to,“ vyvrací ministr námitky, podle kterých se zde otevírá prostor pro korupci.

Korunní svědek?

Novela zavádí také takzvaného spolupracujícího obviněného. „Jedná se o zcela klíčovou změnu, kterou jsem dnes na plénu navrhl poslancům. Má výrazně posílit boj proti organizovanému zločinu. Je to jistá forma korunního svědka. Pokud je zde organizovaný zločin a více spolupachatelů, tak navrhuji, a mají to i jiné vyspělé státy, aby pokud jeden ze spolupachatelů označil ostatní spolupachatele, dal soudu nebo policii důkazy, které usvědčí celou organizovanou skupinu, dostal menší trest. Většinou pod dolní hranicí sazby,“ vysvětluje Jiří Pospíšil.

Podle Pospíšila je to strašně efektivní. V mnohých státech se to velmi osvědčilo. Samozřejmě beztrestný nemůže být někdo, kdo způsobil něčí smrt nebo byl organizátor takové skupiny.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme