Přehled tisku: dětské bitky na internetu, byznys s parkovacími místy a kříšení Účtenkovky
V pátečních novinách se dočtete o narůstající agresivitě dětí, které vyvolávají čím dál častěji bitky. Píše se také o obchodu s falešnými parkovacími místy, o tom, že ministerstvo financí chce zvýšit zájem o Účtenkovku a také o snaze obcí sledovat, kolik lidé vytřídí odpadu. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.
E15
Česká města a obce začínají sledovat, kolik odpadu lidé vytřídí. Píše o tom deník E15. Motivují je peníze. Resort životního prostředí totiž připravuje novelu zákona o odpadech, která má zvýhodnit obce s vyšším podílem vytříděného odpadu.
Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu, nejvíc se třídilo v Královéhradeckém kraji
Číst článek
Takzvaná třídicí sleva umožní, aby se obcím nezvýšily náklady za skládkování. Pokud splní podíl tříděného odpadu, sníží se jim skládkovací poplatek. Ty, které ho nesplní, budou platit víc. Podle společnosti EKO-KOM třídění odpadu zatím sledují tři procenta obcí. Vyplatí se jim to už teď, protože větší vytříděnost odpadů radnicím zvedá příjem za jeho prodej.
Mladá fronta Dnes
Stoupá počet rvaček, které vyvolávají mladí násilníci. Upozorňuje na to Mladá fronta Dnes. Děti si bitky nahrávají na mobilní telefony a zveřejňují na internetu. Oběti si přitom často vybírají náhodně. Ministerstvo školství teď pro základní školy připravuje metodiku, jak takovým rvačkám předcházet.
Incidenty řeší podle deníku policisté po celé zemi. Kromě náhodných kolemjdoucích si děti bitky domlouvají na sociálních sítích dopředu, třeba v obchodních centrech. Dříve k tomu používaly Facebook nebo Instagram, tam je ale policie mohla najít. Přesunuly se proto do uzavřených skupin, do kterých umožní přístup jen tomu, kdo zná vstupní heslo.
Regionální Deník
V developerských projektech se rozšiřuje obchodování s falešnými parkovacími místy. Téma pokrývá Regionální Deník. Parkoviště jsou většinou vedena jako společný prostor nebo nebytová jednotka. Komu konkrétní místo patří tak není možné zjistit a to ani v případě, že si kupující bytu stání pro své auto koupí.
Developeři sice při prodejích bytů nabízejí stání samostatně, ale zákony na to nemyslí. Pokud si tak lidé koupí byt s parkováním, nemají většinou nárok na konkrétní místo. Právníci v článku radí, aby si kupující vyžádali dokument, ve kterém developer místa na parkovišti rozdělil. Další možností je obrátit se na společenství vlastníků, aby případný problém vyřešilo.
Hospodářské noviny
Resort financí chce zvýšit zájem o loterii dokladů z elektronické evidence tržeb – tzv. Účtenkovku. Uzavřel smlouvu se společností Event Service, která má za skoro jeden a půl milionu vyrobit 17 videospotů a pronajmout 30 reklamních ploch. Zjistily to Hospodářské noviny. Firma na svých webových stránkách přitom vystupuje jako sportovní agentura.
Ministerstvo financí chce vyšší daně z hazardu, lihu i tabáku. Krabička cigaret může zdražit až o 13 korun
Číst článek
Právo
Češi loni v hazardu prohráli 31 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou dostane vláda a kterou má k dispozici deník Právo. Podle ní celkem lidé loni vsadili skoro 250 miliard korun. Kvůli vyšší regulaci se snížil počet míst, kde je možné si o peníze zahrát. Hráči se tak ve velkém přestěhovali na internet. Hazard na svém území zakazují hlavně menší obce.
Právo dodává, že stát ještě nezprovoznil rejstřík lidí, kteří mají hazard zakázaný. Podle zprávy je nejvíc problémových hráčů mezi muži ve věku od 25 do 34 let. Přibývá taky dospívajících hráčů a žen. Lidé, kteří kvůli hraní hazardu vyhledali odbornou pomoc, dlužili v průměru 750 tisíc korun. Výjimkou ale nejsou dluhy přesahující milion korun.