Nezaměstnanost v Česku klesla v březnu na 3,9 procenta, pomohlo teplé počasí

Míra nezaměstnanosti v Česku se po dvou měsících vrátila pod čtyři procenta, v březnu se snížila na 3,9 procenta. Vliv mělo teplé počasí, uvedl v úterý Úřad práce ČR. Na konci března bylo bez práce 288 623 lidí, o 7484 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst se meziměsíčně zvýšil o 81 na 268 660 míst. Před rokem byla nezaměstnanost nižší, na konci března 2023 byla na 3,7 procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malý nebo žádný růst nezaměstnanosti vytváří polštář pro řešení inflační krize (ilustrační foto)

Nezaměstnanost proti únoru klesla ve všech 14 krajích a v 68 z 77 okresů Česka (ilustrační foto) | Zdroj: Pexels

Nezaměstnanost proti únoru klesla ve všech 14 krajích a v 68 z 77 okresů Česka. „Díky mimořádně teplému počasí se do celorepublikového vývoje nezaměstnanosti v březnu již výrazně promítly začínající sezonní práce, například ve stavebnictví.

24:24

Úřad práce nebyl připravený na krize. Nedivím se frustraci zaměstnanců, říká generální ředitel Krištof

Číst článek

K podnikání se také začaly vracet osoby samostatně výdělečně činné, které v zimě přerušily činnost a zvolily evidenci na úřadu práce,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Česko sice podle Krištofa má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, stagnuje ale počet evidovaných volných míst, který zůstal už čtvrtý měsíc po sobě prakticky stejný a je stále nižší než počet uchazečů o zaměstnání.

„O to důležitější je, aby se lidé snažili průběžně vzdělávat i rekvalifikovat – je to nezbytné, aby získali lepší zaměstnání a mohli si vydělat víc. Trh práce se stále rychleji mění a s tím i poptávka po nových kompetencích a znalostech,“ dodal.

Rekvalifikací podpořených úřady práce se ke konci března účastnilo 4215 lidí, což je meziročně nárůst o víc než polovinu. Zaměstnání úřady práce v březnu zprostředkovaly 26 382 lidem, což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v březnu v Ústeckém kraji se šesti procenty. Nejnižší podíl lidí bez práce byl 2,8 procenta v Praze. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,2 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.

Největší zájem

25:21

Ekonom: Upoutali jsme se na nezaměstnanost. Flexibilita pracovního trhu by nastartovala prosperitu

Číst článek

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v březnu 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,5 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku, na jednoho uchazeče tam bylo pět míst.

Zaměstnavatelé mají podle Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o stavební dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, řidiče nákladních aut, kuchaře nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v březnu 265 136, tedy o 7240 méně než o měsíc dřív.

Ukrajinců s dočasnou ochranou, kterou dostali jako uprchlíci před válkou, od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 získalo v Česku práci 397 915. Víc než dvě třetiny z nich byly ženy. Někteří už se vrátili na Ukrajinu nebo ze zaměstnání odešli, na konci března tak na území ČR pracovalo 124 324 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Zaměstnání mají hlavně ve Středočeském a Plzeňském kraji a v Praze, nejčastěji jako montážní a stavební dělníci, v dopravě a jako obsluha strojů a zařízení. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které tolik potřebovali, uvedl Úřad práce ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme