A jak ve skutečnosti vypadá náš trh práce? „Je zamrzlý. Lidé nejsou příliš ochotní změnit práci a zůstávají v zaměstnání i za ne zcela adekvátních podmínek,“ míní Tomáš Ervín Dombrovský.
Lidí bez práce bylo o 1638 méně než v předchozím měsíci. Převis poptávky nad nabídkou práce trvá sedmý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.
V platnost vstupuje novela o investičních společnostech, podle níž musí zaměstnavatelé evidovat všechny pracovníky s dohodou o provedení práce a povinně je registrovat.
Jmenuje se Jan a takto po 15 letech v evidenci úřadu práce popsal, jak to zvládá: „První tři roky jsou vždycky kritické, potom si na to nějak zvyknete. Nikdo už mě nechce.“
„V prvé řadě nejde o reformu. Je to úprava několika parametrů způsobem, který není šťastný. Zejména proto, že hlavním parametrem je zvyšování věku odchodu do důchodu,“ upozorňuje Švihlíková.
Dalším z doporučení Národní ekonomické rady vlády, jež si chce kabinet vzít za své, je zkvalitnění školství. Priority pro období do podzimu příštího roku přiblížil premiér Petr Fiala (ODS).
„Do vývoje nezaměstnanosti se v březnu již výrazně promítly začínající sezonní práce, například ve stavebnictví,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Generace Z začíná opouštět školy a vstupuje na trh práce. Podle průzkumů její příslušníci kladou větší důraz na vyváženost mezi osobním a pracovním životem.
O funkční aktivní politice zaměstnanosti nemůže být při chronicky přetížených úřadech práce taky ani řeč. O čem naopak řeč u nás bez ustání je, je údajná potřeba dávkový systém dále zpřísňovat.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v říjnu v Ústeckém kraji s 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, a to shodně 2,6 procenta, byla ve Zlínském, Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině.
Ve srovnání se srpnem se počet nezaměstnaných v Evropské unii zvýšil o 95 tisíc a v eurozóně o 69 tisíc. V porovnání s loňským zářím se počet nezaměstnaných snížil v Evropské unii o 126. tisíc.
Přestože v USA zpomalil růst mezd, tak stále stoupá o něco rychleji než inflace, čímž zvyšuje kupní sílu. Neklesající spotřeba tak napomáhá americké ekonomice.
Zhruba patnáct procent z nich tvrdí, že se hodlají vrátit zpátky v nejbližších třech měsících. Návrat plánuje i dalších 67 procent uprchlíků, ti ale zatím neví kdy.
Nezaměstnanost stoupla z červnových 3,3 procenta na červencových 3,4 procenta. Oproti loňskému roku je bez práce o 18 tisíc lidí více. Přesto je podle ministra Mariana Jurečky situace dobrá.
Najít a udržet si práci není pro lidi se sociálním handicapem snadné. Pomoci jim v tom můžou speciální firmy. V zákoně ale dlouhodobě chybí vymezení sociálního podniku a také podpora ze strany státu.
Pracovní trh ovlivňují spolu s dlouhodobě vysokým zájmem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích či řemeslnictví také sezonní práce.
Pomoc uprchlíkům se od července zpřísní. Nárok na nouzové bydlení budou mít jen někteří a humanitární dávka bude nově pojata jako příspěvek na životní náklady.
Viceprezident Asociace hotelů a restaurací Jiří Král vidí problém v širších souvislostech. „Je to asi obrázek celé společnosti. Lidem se všeobecně nechce tolik pracovat,“ komentuje.
Úřad zjistil, že pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. Zkontroloval čtrnáct projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.
Podle úřadu práce jsou zaměstnavatelé stále ve srovnání s předchozím rokem opatrnější v přijímání nových zaměstnanců, zejména kvůli dražším energiím či surovinám.
„Návrat na Ukrajinu bude těžký, není kam se vrátit. A zároveň uprchlíky na Česku přitahuje to, že je tady klidné prostředí, kvalitní systém, vidí tady perspektivu svých dětí,“ vysvětluje Drbohlav.
Tuzemská zaměstnanost dosáhla v červenci historického rekordu a téměř pokořila hranici 76 procent. Na přeplněném trhu práce ale vzniká hlavní riziko, proč může v Česku dojít k převratům a revoluci.