‚Nejde o podezření z trestného činu.‘ Policie odložila možné neposkytnutí pomoci prezidentu Zemanovi

Policie dospěla po prověření okolností předcházejících podzimní hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana k závěru, že podezření na trestný čin neposkytnutí pomoci se nepotvrdilo. Uvedla to Česká televize. K případu byl podávat vysvětlení mimo jiné i vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Už dříve policie odložila i podezření na padělání podpisu listiny, kterou Zeman z nemocnice svolal zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář zveřejnil video z ÚVN, na kterém prezident podepisuje dokument

Vratislav Mynář zveřejnil video z ÚVN, na kterém prezident podepisuje dokument | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„K vaší žádosti sděluji, že v předmětné věci bylo policejním orgánem dne 23. 2. 2022 rozhodnuto o odložení věci, kdy policejní orgán dospěl k závěru, že nejde o podezření z trestného činu a nebylo namístě věc vyřídit jinak,“ sdělil České televizi Lukáš Hossinger, šéf Okresního státního zastupitelství v Rakovníku, které mělo případ možného neposkytnutí pomoci na starosti.

Zeman listinu podepsal sám a při vědomí. Policie odložila případ říjnového svolání sněmovny

Číst článek

Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen z lánského zámku loni 10. října, tedy až po volbách do sněmovny. Na záběrech pořízených před nemocnicí byl v bezvládném stavu. Spekulovalo se o tom, že mu jeho blízcí spolupracovníci – tedy Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček či poradce Martin Nejedlý – předtím nezajistili dostatečnou pomoc. Mynář to kategoricky odmítl s tím, že všichni z prezidentova okolí i jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral Zemana pravidelně přesvědčovali, aby souhlasil s hospitalizací.

„Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách. Do té doby jsme dělali všichni všechno pro to, aby se to podařilo,“ zdůraznil Mynář v listopadu, kdy podával vysvětlení na policii. Trestní oznámení, která v této souvislosti obdržela policie, označil za politickou záležitost.

Kromě Mynáře si policie předvolala například také šéfa ochranky prezidenta Martina Baláže či hradního protokoláře Vladimíra Kruliše.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme