‚Nejde o podezření z trestného činu.‘ Policie odložila možné neposkytnutí pomoci prezidentu Zemanovi
Policie dospěla po prověření okolností předcházejících podzimní hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana k závěru, že podezření na trestný čin neposkytnutí pomoci se nepotvrdilo. Uvedla to Česká televize. K případu byl podávat vysvětlení mimo jiné i vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Už dříve policie odložila i podezření na padělání podpisu listiny, kterou Zeman z nemocnice svolal zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny.
„K vaší žádosti sděluji, že v předmětné věci bylo policejním orgánem dne 23. 2. 2022 rozhodnuto o odložení věci, kdy policejní orgán dospěl k závěru, že nejde o podezření z trestného činu a nebylo namístě věc vyřídit jinak,“ sdělil České televizi Lukáš Hossinger, šéf Okresního státního zastupitelství v Rakovníku, které mělo případ možného neposkytnutí pomoci na starosti.
Zeman listinu podepsal sám a při vědomí. Policie odložila případ říjnového svolání sněmovny
Číst článek
Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen z lánského zámku loni 10. října, tedy až po volbách do sněmovny. Na záběrech pořízených před nemocnicí byl v bezvládném stavu. Spekulovalo se o tom, že mu jeho blízcí spolupracovníci – tedy Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček či poradce Martin Nejedlý – předtím nezajistili dostatečnou pomoc. Mynář to kategoricky odmítl s tím, že všichni z prezidentova okolí i jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral Zemana pravidelně přesvědčovali, aby souhlasil s hospitalizací.
„Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách. Do té doby jsme dělali všichni všechno pro to, aby se to podařilo,“ zdůraznil Mynář v listopadu, kdy podával vysvětlení na policii. Trestní oznámení, která v této souvislosti obdržela policie, označil za politickou záležitost.
Kromě Mynáře si policie předvolala například také šéfa ochranky prezidenta Martina Baláže či hradního protokoláře Vladimíra Kruliše.