Zeman listinu podepsal sám a při vědomí. Policie odložila případ říjnového svolání sněmovny
Policie odložila případ podpisu prezidenta Miloše Zemana na listině, kterou loni v říjnu svolal zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny. Hlava státu byla v té době hospitalizovaná se zdravotními problémy v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Podle vyšetřovatelů ale prezident listinu podepsal sám, dobrovolně a při vědomí. České televizi to řekl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.
Dokument přinesl na jednotku intenzivní péče k podpisu prezidentovi tehdejší předseda dolní parlamentní komory Radek Vondráček (ANO). Policie případ prošetřovala pro podezření ze spáchání přečinů padělání a pozměnění veřejné listiny či přisvojení pravomoci úřadu, uvedl Cimbala.
Ve středu podle něj policie rozhodla o odložení věci, což akceptovalo dozorové Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6.
Je prezidentův podpis pravý? Případem se bude zabývat protimafiánská centrála
Číst článek
Zeman byl na kliniku anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice převezen loni 10. října. Předseda sněmovny Vondráček ho navštívil o čtyři dny později. Vyšlo najevo, že na jednotce intenzivní péče, kde kvůli šíření epidemie platila přísná opatření, s ním byl také kancléř Vratislav Mynář a další Zemanovi spolupracovníci.
Vondráček novinářům po setkání řekl, že hospitalizovaný prezident je schopen vykonávat svůj úřad a podepsal rozhodnutí o svolání nové sněmovny na 8. listopadu. Listinu pak ukázal na kameru.
Pochybnosti o pravosti prezidentova podpisu na listině vyvolala zpráva lékařů, kterou od ÚVN obdržel a zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a podle které Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti.
Prezident Zeman k útoku na Ukrajinu: Rusko se dopouští zločinu proti míru. Šílence je nutné izolovat
Číst článek
Vedoucí prezidentské kanceláře Mynář následně zveřejnil video, na kterém Zeman v nemocnici dokument podepisuje. Uvedl také, že prezident ho pověřil přípravou listiny o svolání sněmovny ještě před svou hospitalizací.
Důvod Zemanova pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním prezidenta, přesnou diagnózu neuvedli s ohledem na přání pacienta. Zeman později opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím.
Minulý týden Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu DNES uvedl, že se domnívá, že okolnosti jeho podzimní hospitalizace byly „jistým pokusem o puč“. Nevyloučil přitom, že si tato věc vyžádá právní řešení. Podrobnosti neřekl, konkrétně v této souvislosti zmínil počínání předsedy Senátu Vystrčila a nezávislého senátora Pavla Fischera.