Na dárcích podle návrhů českých designérů pracují hendikepovaní v chráněných dílnách
Čeští designéři propojují svou prací svět umění s podnikatelskou dobročinností. Už čtyři roky vymýšlejí také věci, které dokážou vyrobit i zdravotně postižení. Pro chráněné dílny je výroba firemních dárků vítaným zdrojem příjmů.
Firemní dárky končí často v koši nebo zapomenuté ve spodních zásuvkách. Nemusí to tak být vždycky. Originálně tvarované dárkové toaletní mýdlo vymyslel designér Filip Cvrček, který se obvykle věnuje spíš grafickému designu.
„Cítil jsem se trochu jako operní zpěvák mezi akčními hvězdami v nějakém filmu s Brucem Willisem, takže jsem musel víc spolupracovat s vedením chráněné dílny, která mi vysvětlila, na jakých pracích mohou ti jejich klienti spolupracovat,“ vysvětlil Cvrček.
Výrobu svěřil klientům z chráněné dílny v Dolních Počernicích, kterou provozuje občanské sdružení Sluneční brána.
Tam měli práci i na mnohem složitějším kusu. Měli zkompletovat mísu od karlovarského designéra Martina Přibíka.
„Dělám s porcelánem, takže ty věci se vymýšlely tak, aby produkt mohl být porcelánový, a přitom by ho mohly vyrábět chráněné dílny, protože porcelán je poměrně složitý produkt k výrobě,“ podotkl Přibík.
Zmíněnou mísu tvoří porcelánový podstavec a stočený drát. Klienti, jimž dělalo potíže dát díly dohromady, alespoň podávali nebo naměřovali.
„Samozřejmě všichni klienti také nemají takovou zručnost,“ podotkla vedoucí chráněné dílny Gabriela Zdražilová s tím, že postiženějším pacientům dělala potíže jemná motorika.
Předměty pro ČEPS
Obě věci vznikly jako dárkové předměty pro společnost ČEPS. „My nechceme, aby naši obdarovaní, ti naši obchodní partneři ty naše dárky zahodili. My chceme, aby si je vystavili, aby si je užili a aby z nich měli radost,“ uvedla ředitelka firemní komunikace společnosti ČEPS Zuzana Dvořáková.
Provozovatel české energetické soustavy na dárcích pro své partnery s designéry nespolupracuje poprvé. Rozdával třeba sadu šperků od Zdeňka Vacka a Daniela Pošty nebo kombinovanou dózu, mísu a vázu v jednom od Štěpána Kuklíka.
„Hlavní přínos je to, že je pomáháme integrovat do běžného života, že jim dáváme nebo pomáháme dávat tu práci, že se ti lidé cítí platní,“ řekla Zuzana Dvořáková.
Právě velké firemní zakázky pomáhají chráněným dílnám přežít. Peněz od státu i soukromých přispěvatelů jim poslední dobou ubývá.