Ministerstvo zdravotnictví přiznává zmatky v poplatcích, slibuje nápravu
Dvojí poplatky u lékaře - to je jedna z chyb, která se po zavedení plateb ve zdravotnictví objevila. Poplatky v ordinacích a lékárnách pacienti hradí od počátku ledna. Ministerstvo zdravotnictví po čtyřech dnech fungování zákona přiznává, že někdy se v něm lépe orientují pacienti než samotní lékaři.
Od prvního ledna vznikla povinnost hradit ve zdravotnictví čtyři druhy poplatků. Třicet korun za návštěvu lékaře, devadesát za příchod na pohotovost, šedesát korun za každý den v nemocnici a třicet korun za každou položku na receptu. Někdy ani lékaři nemají jasno, kdy mohou od pacientů poplatek vybrat a kdy ne.
Největší nesrovnalosti panují kolem vybírání poplatků na pohotovosti. Pokud pacient přijde na pohotovost například s těžkou nevolností, zaplatí devadesát korun. Když ale pohotovostní lékař pacienta pošle ke specialistovi, třeba kvůli ultrazvuku nebo změření EKG, další poplatek už se neplatí.
"Problém byl s tím, že nemocnice, ve které jste už jednou zaplatila za pohotovost, tak po vás chtěla další peníze, když jste tam vyjeli výtahem o oddělení výš nebo přešli do jiné budovy stejné nemocnice, kde vám udělali nějaké další vyšetření, které s tím problémem souvisí. Za to se prostě už devadesát korun nemá účtovat," vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Špatně tak postupovaly a pacientům poplatky několikrát účtovaly například pražské nemocnice Na Bulovce nebo v Motole. Stínovému ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi z ČSSD, který se výhradami k poplatkům u lékaře netají, vadí, že pacienti platí ještě před vyšetřením, například v automatech: "Vyberou ten devadesátikorunový poplatek za lékařskou pohotovost, pacienta pak hospitalizují, ale ten poplatek mu už nevrací. To je v rozporu se zákonem, kde je jasně řečeno, že pokud je pacient hospitalizován, tak žádný poplatek za vyšetření neplatí, ani ten třicetikorunový, ani ten.devadesátikorunový."
Lidem by nyní již nemocnice měly peníze vracet. Někteří lékaři neskrývají obavy, že lidé před cestou na zpoplatněnou pohotovost upřednostní záchrannou službu, která je zdarma. Způsoby, jak ušetřit, existují i při návštěvě lékárny. Levnější, volně prodejné léky je lépe koupit si sám, bez receptu. Výhodné je, nechat si lékařem napsat například tři balení jednoho léku, pokud ho budeme užívat delší dobu, nebo využít opakovaný recept.