Protéza či 6 dioptrií na některých pozicích už nebudou vadit. Armáda se chce otevřít co nejvíce nováčkům

Méně papírování, snazší vstup do armády a také více lidí, které by v případě krize nebo války mohla vláda rychleji povolat na obranu země. To přináší novela vyhlášky o zdravotní způsobilosti k vojenské činné službě, která začne platit od září. Nově bude zdravotně způsobilý pro službu v armádě každý mezi 18 a 60 lety, kdo zvládne ovládat střelnou zbraň a pracovat se zátěží pět kilogramů. Zda bude povolán, závisí na pozici, o kterou usiluje.

Praha (Aktualizováno: 8:25 19. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolné vojenské cvičení studentů ve vojenském újezdu Hradiště

Armáda se snaží podpořit nábor různými způsoby. Letos v létě uspořádala dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo obrany zjednoduší zdravotní podmínky pro vstup do armády. Právě na zdravotním vyšetření dosud pohořelo nejvíc zájemců o život ve vojenské uniformě. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Kateřiny Gruntové

Změny přináší novela vyhlášky o zdravotní způsobilosti k vojenské činné službě, která začne platit od září. Nastavuje například nové minimum, které musí člověk splňovat, aby ho armáda uznala za schopného vojenské služby.

„Nejnižší linie je nasazena tak, že musíte být schopen obsluhovat zbraň. Vycházeli jsme z vyhlášky o zdravotní způsobilosti k držení zbraně, a pokud splňujete požadavky, tak analogicky k tomu můžete být uznán za schopného služby vojáka,“ vysvětluje ředitel sekce vojenského zdravotnictví resortu generál Michal Baran s tím, že druhou minimální podmínkou je schopnost pracovat se zátěží pět kilogramů. 

Zda bude takový člověk do služby povolán, závisí ale na jejím typu a na pozici, o kterou usiluje. O tom rozhodne dovyšetření. „Prověříme, že je člověk zdravotně způsobilý jako voják, a potom na konkrétní pozici musí splňovat požadavky podle vyhlášky o pracovnělékařských službách,“ doplňuje Baran s tím, že díky změně rozsahu prohlídek by se měl nábor nováčků také zrychlit.

Zatímco od zájemců pro bojové pozice bude armáda dál požadovat velmi dobrý zdravotní stav, třeba na štábech, v logistice nebo v IT by se mohli nově uplatnit lidé až se šesti dioptriemi nebo s protézou končetiny.

Pět set přihlášek, ale jen 150 úspěšně zapsaných. Češi se už rok mohou hlásit do dobrovolného předurčení

Číst článek

„Tam, kde jsme dříve striktně trvali na tom, že zraková ostrost uchazeče musí být nějaká, tak v současnou chvíli víme, že pokud je schopen obsluhovat zbraň, můžeme ho vzít do služebního poměru. A to je nemalá část těch, kteří zamíří ke kybernetickým silám. Ajťáci jsou takový typický příklad uchazečů, kteří se zrakem často obtíže mají,“ říká Baran.

Generál odmítá, že by důvodem ke změně zdravotní vyhlášky byl zhoršující se zdravotní stav Čechů a Češek.

„Vyhláška v původním znění pochází někdy z 90. let. Mezitím se řada medicínských poznatků a postupů výrazně posunula. Byla by hloupost diskvalifikovat řadu žadatelů o vstup do Armády České republiky, ačkoliv jsou při zavedené léčbě plně kompenzovaní.“  Nadále se ale vojáky nemůžou stát třeba diabetici, kteří si musí aplikovat inzulin

„Chápu, že tato změna v lidech vyvolává představu a následně i mediální zkratku, že armáda je na tom tam špatně, že se chystá povolávat invalidy. Ale to je nesmysl. Již více než 20 let se u koaličních partnerů setkáváme s tím, že u nich takoví vojáci slouží. Většinou jsou to bývalí vojáci, kteří tato zranění utrpěli v boji, mají obrovské know-how a předávají ho dál. My jsme tyto lidi museli propustit,“ doplňuje Baran.

O snaze otevřít armádu co nejvíce lidem mluvil loni na podzimním velitelském shromáždění také náčelník generálního štábu Karel Řehka.

„O potížích s naplněností jednotek víme. Měníme také předpisy, aby byl systém zdravotních prohlídek a klasifikací smysluplnější a odpovídal reálným potřebám. Chceme, aby mohli sloužit i lidé, které jsme dříve zbytečně odmítali,“ řekl tehdy šéf armády. 

Fyzické přezkoušení pro budoucí vojáky z povolání se zatím nemění, i když i tam Baran očekává úpravy. „Budeme se soustředit v první řadě na výkonnost, schopnost zátěže a vytrvalost. Určitě to nebude o tom, že budeme někomu přidávat kliky.“

Novela také sjednocuje zdravotní požadavky na profesionální vojáky, členy aktivní zálohy i pro další typy vojenské služby. Dosud se jednotlivé kategorie posuzovaly podle různých kritérií.

A některým vojákům ubude i návštěv u lékaře. Ti, kterým je méně než 50 let, nově čeká preventivní prohlídka pouze jednou za dva roky. 

Branná povinnost v České republice

Branná povinnost platí pro všechny české občany, muže i ženy, mezi 18 a 60 lety. Zatímco v míru je možné tuto povinnost převzít dobrovolně, v případě stavu ohrožení státu a válečného stavu může armáda lidi povolat k odvodu. O tom, které skupiny občanů se mají podrobit odvodnímu řízení, rozhoduje vláda.

Dobrovolné převzetí může mít několik podob: člověk se může stát vojákem z povolání, může vstoupit do aktivních záloh, absolvovat jednorázové dobrovolné vojenské cvičení nebo se právě nechat předurčit pro doplnění ozbrojených sil.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme