Ministerstvo chce vědět, jak ovlivňují rodiče výběr středních škol
Ministerstvo školství chce vědět, jaký vliv mají rodiče na své děti při výběru střední školy. Chystá proto průzkum, do kterého chce investovat maximálně 300 tisíc korun.
Ministerstvo školství chce, aby se odborníci z řad psychologů, sociologů i pedagogů ptali hlavně dětí z osmých a devátých tříd základních škol na to, jak je rodiče ovlivňují při výběru oborů na střední školu.
Stejně tak by se měli ptát vždy jednoho z rodičů žáka. Přičemž úřad počítá s tím, že odborníci osloví 1000 dětí i tisíc rodičů. Dokonce plánuje oslovit všechny respondenty napříč celou Českou republikou, tedy průzkum bude zahrnovat údaje všech krajů, velkých i malých měst.
Podle manažerky projektu Jitky Svatošové by první výsledky mohly být zhruba v září letošního roku. Úřad zatím vypsal výběrové řízení, přihlášky přijímá do 13. ledna a záleží tedy na tom, kdo předloží lepší nabídku a kdy se s dotyčným dodavatelem uzavře smlouva.
„Data by měla sloužit k systémové podpoře zájmu o různé obory, v tomto případě o technické a přírodovědné, protože v současné době je nedostatek kvalitních zájemců o studium a kvalitních absolventů. Ministerstvo vydá pokyny, jak oslovovat cílovou skupinu - rodiče,“ říká Jitka Svatošová.
Ministerstvo školství už dříve dělalo podobný průzkum s dětmi na středních školách. Právě tyto výsledky ukázaly, že středoškoláci už se spíš ohledně toho, kam půjdou na vysokou školu, rozhodují sami, i když i zde mají rodiče bezesporu také vliv na to, jaký vysokoškolský obor si jejich děti zvolí.
Je to dáno mimo jiné i tím, že děti pocházejí z různých sociálních vrstev. A právě i výběr střední školy pak samozřejmě ovlivní i možný výběr oboru na vysoké školy. Proto tedy nový průzkum.