Prezident Zeman po dvou měsících odvolal ministra kultury Staňka. Nástupce je stále nejasný
Prezident Miloš Zeman odvolal k 31. červenci ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD. Babiš návrh na Pražský hrad odeslal poslední květnový den. Žádný oficiální ceremoniál přitom Pražský hrad ke Staňkovu odvolání nechystá. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí řekl, že není zavedenou zvyklostí, aby se při odvolání člena vlády ceremoniál konal.
„Prezident republiky poděkoval doc. Antonínu Staňkovi za jeho práci, zejména za péči o záchranu kulturních památek, a za odhalení zneužívání veřejných prostředků v resortu ministerstva kultury,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„V této souvislosti prezident republiky očekává, že dvě trestní oznámení, která ministr kultury doc. Antonín Staněk podal, budou pečlivě prošetřena,“ dodal mluvčí.
Jmenování a odvolávání ministrů
Oficiální akce Pražský hrad nepořádal v minulosti ani při odvolávání dalších ministrů, a to ani za Zemanova předchůdce Václava Klause. Bez ceremoniálu například loni Zeman odvolal ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála z ČSSD.
Babiš zjistil, že nemá pravomoc pověřit Kalistovou řízením kultury. Měl by to podle něj udělat Staněk
Číst článek
Jeho demisi přijal ve stejný den, kdy mu ji Babiš poslal, jeho nástupkyni Janu Maláčovou z ČSSD jmenoval o dva týdny později.
Ministry většinou Zeman odvolává ve stejný den, ve který i jmenuje jejich nástupce. Odvolal takto ministryni spravedlnosti Taťánu Malou z ANO, ministra dopravy Dana Ťoka za ANO, ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za ANO.
Na ceremoniálu, při kterém ministři skládají slib, končící ministři přítomni nebyli. V případě jmenování Kněžínka nebyla pozvána ani média.
Demisi bez přítomnosti ministra přijal také Klaus například v případě odchodu ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS z vlády premiéra Petra Nečase z ODS.
Spor o odvolání Staňka se táhne od poloviny května, kdy Staněk podal demisi. Zeman ji ale nepřijal. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. Zatímco demisi prezident přijmout nemusí, žádosti předsedy vlády o odvolání vyhovět musí.
Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.
‚Prezident si z Ústavy nemá dělat podložku pod stůl.‘ Podpoří poslanci žalobu na Zemana?
Číst článek
Zeman ministra Staňka odvolal až po dvou měsících, za což je kritizován. Prezident se brání, že Ústava o žádném termínu nehovoří. Podle ústavních právníků by ale měl konat bez zbytečných odkladů.
Nástupce nejasný
Odcházející ministr Staněk pravděpodobně pověří řízením svého úřadu některého ze dvou náměstků člena vlády. Těmi jsou Alois Mačák a Jiří Vzientek. V pondělí to uvedla mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.
„V případě, že bude ve středu 31. července skutečně ministr kultury Antonín Staněk odvolán, bude ministr postupovat podle příslušných ustanovení zákona o státní službě, a to paragrafu 173, popřípadě paragrafu 8, a souvisejících ustanovení organizačního řádu MK,“ sdělila mluvčí.
Paragraf 173 popisuje rozsah činností a pravomocí náměstka člena vlády a uvádí, v jakém rozsahu a kdy ministra zastupuje.
Babiš v minulých dnech říkal, že by resort mohla dočasně jako pověřená řídit náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová (ČSSD). Uváděl, že Kalistová resort zná a také se účastní zasedání vlády. O víkendu řekl, že nemá kompetenci ji dočasným vedením úřadu pověřit, že tak musí učinit ministr kultury.
Jako Staňkova nástupce sociální demokraté navrhují opakovaně svého místopředsedu Michala Šmardu, Zeman chce o jejich nominaci rozhodnout v polovině srpna. ČSSD hrozí, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády.