Má schizoidní poruchu, míní znalci. Soud s Čechem, který chtěl k IS, bude znovu koncem února
První Čech souzený za to, že se chtěl přidat k teroristické organizaci Islámský stát, má schizoidní poruchu osobnosti. Duševní chorobou ale netrpí. U Krajského soudu v Plzni to ve čtvrtek řekli znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Jan Silovský ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku. Hrozí mu 12 let až doživotní vězení. Soud bude pokračovat 24. února.
Dvaadvacetiletý Jan Silovský má svůj vnitřní svět, ve kterém žije, uvedli znalci. Není podle nich dostatečně schopný komunikovat s okolím.
Popsali ho jako osobnost s nadprůměrným intelektem, ale s disharmonickým vývojem, která naplňuje znaky schizoidní osobnosti. Projevuje se chladem, nesdílností a vztahovými problémy.
„Takoví lidé jsou okolím často považováni za podivíny, velmi často se prezentují bizarní chováním, často se zabývají fantaziemi, bývají odtrženi od světa," uvedli znalci. Má také predispozice být objektem šikany, dodali.
'Chtěl jsem, aby mě zabili.' První Čech, který chtěl k Islámskému státu, je před soudem
Číst článek
Znalci navrhli ochranné ambulantní psychiatrické léčení. Úspěšnost léčby a resocializace je podle nich těžko odhadnutelná. Domnívají se ale, že díky terapii by bylo možné ho navést k tomu, aby navázal vztahy s okolím, aby jeho vnitřní sny byly do jisté míry realizovatelné.
„Naprosto jednoznačně zásadním korektivním mechanismem je jeho rozhodnutí, schopnost přiznat vinu, pracovat na tom, aby došlo k nějaké změně," uvedl znalec.
Mladík by zřejmě nedokázal zabíjet, míní znalci
Odborníci také odpověděli na dotazy soudu, proč mohl být pro Silovského Islámský stát lákadlem. Podle znalců islám dává poměrně přesný návod, jak žít, co dělat. „Byl šikanován, frustrovaný a najednou islám mu dal smysl života a nějaký cíl. Islámský stát dává možnost jakéhosi vyventilování frustrace vůči okolí, zvýšení sebevědomí," domnívají se znalci.
Předpokládají také, že právě na frustrované jedince, jako je Silovský, je také zaměřena propaganda Islámského státu. Považují ale za málo pravděpodobné, že by v řadách teroristické organizace dokázal zabíjet.
Obžalovaný ve středu řekl, že chtěl jet do Sýrie ne proto, aby tam zabíjel, ale aby byl zabit. V minulosti trpěl depresemi a pokusil se i o sebevraždu. Znalci považují toto jeho tvrzení za účelové. „Asi by byl ochoten tam i zemřít, i když si myslím, že by na místě možná propadl deziluzi," uvedl jeden ze znalců. Nevěří ale tomu, že by vzal zbraně a bojoval.
Vše, co se stalo za uplynulý rok, bylo podle znalce pro Silovského velkým ponaučením. „Dostatečně si neuvědomoval následky toho, co provádí, co by mohlo nastat, kdyby se vrátil do republiky," řekl odborník.
Pokračování 24. února
Soud s mladíkem, který se chtěl zřejmě připojit k teroristické organizaci Islámský stát, bude v Plzni pokračovat 24. února. Soud vyhověl žádosti obhájce a poskytl mu čas k případnému doplnění důkazů nebo ke zvážení dalšího postupu.
Soudce totiž už dříve nevyloučil zpřísnění právní kvalifikace trestného činu. Muž ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku. Hrozí mu 12 až 20 let, případně výjimečný trest, který zahrnuje i doživotní vězení. Pokud by se kvalifikace změnila na přípravu zločinu teroru, hrozí mu také až doživotní vězení, avšak nejnižší sazba začíná na 15 letech.